Podsumowaniu działającego od pięciu lat projektu „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych" była poświęcona konferencja zorganizowana wczoraj przez Ministerstwo Zdrowia.

Program ten umożliwia pielęgniarkom i położnym, które ukończyły przed kilkunastu laty licea medyczne, uzupełnienie wykształcenia i zdobycie w ciągu roku tytułu licencjata. Prawnie taka możliwość jest zagwarantowana w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej, wskazującej, że kształcenie położnej czy pielęgniarki może trwać krócej.

– Studia pomostowe ukończyło już 18 tys. osób, w tym 217 mężczyzn. Te kierunki na uczelniach cieszą się dużym zainteresowaniem i nie trzeba zachęcać pielęgniarek, by uzupełniały wykształcenie – mówiła Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych MZ.

Beata Cholewka poinformowała, że ostatni nabór na studia pomostowe uczelnie przeprowadzą na rok akademicki 2013/2014. W związku z tym osoby zainteresowane uzupełnianiem wykształcenia mają ostatnią szansę, by złożyć aplikację. Studia pielęgniarek i położnych są częściowo współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.