Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpatrzeniu sprawy dostępu do informacji publicznej, zgromadzonej przez jedną z placówek opieki zdrowotnej. Do dyrektora tej placówki zwrócił się z wnioskiem redaktor naczelny prasy wydawanej w formie internetowej. Zależało mu na udostępnieniu danych na temat grafiku pracy lekarzy dyżurujących w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej (o ile taki grafik istnieje), zapisu z kamer monitoringu przemysłowego ze szpitala oraz ilości przyjętych pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej.
Redaktor podkreślił, że prosi by dane statystyczne i organizacyjne pracy szpitala przesłano mu na adres elektroniczny, natomiast zapis z kamer prosił o nagranie na nośniku DVD. Zależało mu również na powiadomieniu, kiedy płytę może odebrać na miejscu.
W odpowiedzi dyrektor ZOZ wezwała redaktora do złożenia wniosku o ponowne wykorzystanie informacji publicznej zgodnego z wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie wzoru wniosku o ponowne wykorzystanie informacji publicznej.
Podkreśliła, że jeśli dziennikarz nie zastosuje się do wezwania w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania, pozostawi wniosek bez rozpoznania. Tak też się stało.
Redaktor wniósł do WSA w Olsztynie skargę na bezczynność dyrektor szpitala w rozpoznaniu jego wniosku o udzielenie informacji publicznej. Zarzucił dyrekcji naruszenie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej poprzez przyjęcie, że żądana informacja ma służyć do ponownego wykorzystania, podczas gdy mężczyzna we wniosku żądał udostępnienia informacji publicznej na zasadach ogólnych.