Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania od pracownika oświadczenia o wykonaniu obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19, a brak szczepienia może uzasadniać wprowadzenie zmian w organizacji pracy pracownika lub rozwiązanie stosunku pracy – wynika z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Zdrowia, mającego rozwiać wątpliwości co do rozporządzenia z 22 grudnia 2021 r., wprowadzającego obowiązek szczepień wśród pracowników medycznych.
Jak wynika z rozporządzenia, od 1 marca osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, wykonujący czynności zawodowe w tych podmiotach inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym muszą zostać zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciw Covid-19.
Jak to sprawdzić?
Część medyków i prawników zauważała, że ograniczenie praw i wolności, jakim jest nałożenie obowiązku szczepień, powinno być zawarte w ustawie, a nie rozporządzeniu. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) podnosił argument, że brakuje podstawy prawnej do zażądania przez pracodawcę dowodu szczepienia od pracowników, zleceniobiorców, osób prowadzących działalność gospodarczą czy też od podwykonawców.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w poniedziałek szczegółowe wyjaśnienia dotyczące obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 służb medycznych.
„Sejm zawiesił prace nad ustawą umożliwiającą pracodawcy kontrolę nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV2 w zakładzie pracy poprzez możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego wszystkich pracowników oraz pozostających w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą zatrudnionych w danym miejscu pracy” – zauważa przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok w piśmie do ministra zdrowia z 2 lutego 2022 r. I pyta, kto będzie ponosił odpowiedzialność finansową, jeśli stanowisko resortu zdrowia okaże się błędne, a pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy i podwykonawcy będą uzyskiwać w postępowaniach sądowych odszkodowania, zadośćuczynienia czy przywrócenia do pracy.