Teleporad nie będzie przy zakażeniu koronawirusem

Konieczność osobistego zbadania każdego zakażonego Covid-19 całkowicie sparaliżuje przychodnie.

Publikacja: 31.01.2022 19:16

Teleporad nie będzie przy zakażeniu koronawirusem

Foto: Adobe Stock

Po długich pertraktacjach rząd zrezygnował z pomysłu, by lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w ciągu 48 godzin osobiście badał każdego zakażonego powyżej 60. roku życia. W projekcie, który trafił do Sejmu, zapisano jednak, że ma zbadać każdego zakażonego, choć nie podano ram czasowych.

Zgodnie z art. 13 poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii Covid-19, świadczenie zdrowotne jest udzielane w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, bez pośrednictwa systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a lekarz może od niego odstąpić jedynie na wyraźne żądanie pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego, i udzielić go w formie teleporady.

Czytaj więcej

Obowiązkowe testy to dla rządu sposób na pandemię

Około 25 tys. wszystkich lekarzy POZ w Polsce musiałoby więc osobiście zbadać 33,4 tys. pacjentów, jacy od kilku dni codziennie otrzymują dodatni wynik testu w kierunku koronawirusa.

– To niewykonalne – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinna z Białegostoku i ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, zrzeszającego lekarzy i pracodawców podstawowej opieki zdrowotnej. – Już sama opieka nad chorymi na Covid-19 za pomocą teleporady pochłania cały nasz czas. Część pacjentów nie ma dostępu do internetowego konta pacjenta (IKP) i gdy dostają esemes o możliwości sprawdzenia wyniku, dzwonią do nas z prośbą o odczytanie go. Następnie udzielamy im teleporady i instruujemy, jak używać pulsoksymetru. Sami decydujemy, który z pacjentów wymaga osobistego zbadania, bo do tego przygotowały nas studia medyczne i lata praktyki – tłumaczy dr Zabielska-Cieciuch, która nie rozumie, dlaczego rządzący chcą regulować wykonywanie zawodu, który regulowany jest osobną ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

I zwraca uwagę, że art. 13 nowej ustawy (od nazwiska posła sprawozdawcy), praktycznie likwiduje teleporady, które, według samych rządzących, są podstawą sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w czasach pandemii. Większość pacjentów będzie musiała bowiem być konsultowana przez lekarza osobiście.

W swoim stanowisku z końca stycznia Porozumienie Zielonogórskie napisało, że konieczność osobistego badania chorych z Covid-19 przyniesie katastrofalne skutki pacjentom z chorobami przewlekłymi, którzy wymagają ich pomocy. Medycy nie będą bowiem mieli dla nich czasu.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne