Firmy i związki chcą szczepień przeciw COVID-19

To, co nie udało się w Sejmie, udało się w Radzie Dialogu Społecznego. Partnerzy społeczni jednogłośnie za obowiązkiem szczepień.

Publikacja: 20.01.2022 21:00

Firmy i związki chcą szczepień przeciw COVID-19

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Pracodawcy i związki zawodowe reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego wspólnie namawiają rządzących na wprowadzenie powszechnych, obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19.

„Apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych" – napisali w nim.

– Oczekujemy od rządu podejmowania odważnych decyzji i brania odpowiedzialności za nie. Rządzący są właśnie od tego, a nie od wsłuchiwania się w nastroje społeczne – mówi nam Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność.

– Przynajmniej strona społeczna RDS ma dość odwagi, żeby jednoznacznie wypowiedzieć się w temacie walki z Covid-19 – wtóruje mu w mediach społecznościowych Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Partnerzy społeczni namawiają też Polaków, by sami, z własnej inicjatywy podejmowali decyzję o szczepieniu. „Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie".

Czytaj więcej

Partnerzy społeczni chcą obowiązkowych szczepień dla wszystkich

– Pomysł zrodził się podczas dyskusji o projekcie ustawy dotyczącej weryfikacji szczepień przez firmy. Przedsiębiorcy tłumaczyli, że stosowanie tych regulacji będzie kłopotliwe. My też nie byliśmy pewni, czy pracownicy nie stracą na tym finansowo – mówi przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. – Uznaliśmy, że nie ma co tworzyć podziałów sanitarnych i najlepiej będzie, jeśli zaszczepią się wszyscy – dodaje.

Obecnie w Sejmie procedowana jest tzw. ustawa Hoca zakładająca weryfikację pracowników pod kątem zakażenia. Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że jest ona kluczowa w walce z piątą falą pandemii. Jednak z uwagi na kontrowersje wobec niej w klubie PiS, prace się ślimaczą.

Projekt uzyskał jednak poparcie prezesa Jarosława Kaczyńskiego i wszystko wskazuje na to, że będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. – Za projektem ustawy dotyczącej możliwości weryfikacji szczepień w pracy zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości – mówił w czwartek w TVP wicerzecznik ugrupowania Radosław Fogiel. Dyscypliny partyjnej jednak nie będzie.

Konkretne działania antypandemiczne są ważne z uwagi na rosnące od kilku dni zakażenia. W czwartek resort zdrowia poinformował o 32 835 nowych zakażeniach. Zmarło 315 osób.

Lockdown na razie nam nie grozi. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pracuje nad przepisami pozwalającymi na szersze wykorzystanie certyfikatów covidowych, np. w sklepach. Zdecydowano o przejściu na tryb zdalny pracowników administracji publicznej. Trwają także dyskusje o obowiązkowych szczepieniach pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli.

W tym ostatnim przypadku nie ma jednak zainteresowania ze strony resortu edukacji. To o tyle zaskakujące, że liczba szkół działającym w trybie niestacjonarnym cały czas rośnie. W czwartek, według MEiN, pracowało tak 26 proc. szkół podstawowych, 19 proc. średnich oraz 6,4 proc. przedszkoli.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne