Pracodawcy i związki zawodowe reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego wspólnie namawiają rządzących na wprowadzenie powszechnych, obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19.

„Apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych" – napisali w nim.

– Oczekujemy od rządu podejmowania odważnych decyzji i brania odpowiedzialności za nie. Rządzący są właśnie od tego, a nie od wsłuchiwania się w nastroje społeczne – mówi nam Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność.

– Przynajmniej strona społeczna RDS ma dość odwagi, żeby jednoznacznie wypowiedzieć się w temacie walki z Covid-19 – wtóruje mu w mediach społecznościowych Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Partnerzy społeczni namawiają też Polaków, by sami, z własnej inicjatywy podejmowali decyzję o szczepieniu. „Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie".

Czytaj więcej

Partnerzy społeczni chcą obowiązkowych szczepień dla wszystkich

– Pomysł zrodził się podczas dyskusji o projekcie ustawy dotyczącej weryfikacji szczepień przez firmy. Przedsiębiorcy tłumaczyli, że stosowanie tych regulacji będzie kłopotliwe. My też nie byliśmy pewni, czy pracownicy nie stracą na tym finansowo – mówi przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. – Uznaliśmy, że nie ma co tworzyć podziałów sanitarnych i najlepiej będzie, jeśli zaszczepią się wszyscy – dodaje.

Obecnie w Sejmie procedowana jest tzw. ustawa Hoca zakładająca weryfikację pracowników pod kątem zakażenia. Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że jest ona kluczowa w walce z piątą falą pandemii. Jednak z uwagi na kontrowersje wobec niej w klubie PiS, prace się ślimaczą.

Projekt uzyskał jednak poparcie prezesa Jarosława Kaczyńskiego i wszystko wskazuje na to, że będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. – Za projektem ustawy dotyczącej możliwości weryfikacji szczepień w pracy zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości – mówił w czwartek w TVP wicerzecznik ugrupowania Radosław Fogiel. Dyscypliny partyjnej jednak nie będzie.

Konkretne działania antypandemiczne są ważne z uwagi na rosnące od kilku dni zakażenia. W czwartek resort zdrowia poinformował o 32 835 nowych zakażeniach. Zmarło 315 osób.

Lockdown na razie nam nie grozi. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pracuje nad przepisami pozwalającymi na szersze wykorzystanie certyfikatów covidowych, np. w sklepach. Zdecydowano o przejściu na tryb zdalny pracowników administracji publicznej. Trwają także dyskusje o obowiązkowych szczepieniach pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli.

W tym ostatnim przypadku nie ma jednak zainteresowania ze strony resortu edukacji. To o tyle zaskakujące, że liczba szkół działającym w trybie niestacjonarnym cały czas rośnie. W czwartek, według MEiN, pracowało tak 26 proc. szkół podstawowych, 19 proc. średnich oraz 6,4 proc. przedszkoli.