O sytuacji Szpitala Południowego mówił w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że sytuacja pandemiczna w Warszawie jest "bardzo poważna".

Do szpitala, mieszczącego się na warszawskim Ursynowie, zwożeni są pacjenci z całego Mazowsza. Szpital może się zapełnić w ciągu kilku dni. Obecnie przebywa tam 270 chorych z Covid-19, wśród nich 42 pod respiratorami. Są to głównie osoby niezaszczepione.

Czytaj więcej

Epidemia w Polsce - raport Ministerstwa Zdrowia: 2950 zakażeń koronawirusem

Oznacza to taki jednoczesny pobór tlenu, który przekracza wydajność zaprojektowanej na inne warunki instalacji tlenowej.

Z tego powodu szpital wstrzymał przyjęcia. Sytuację monitoruje zespół specjalistów,  a władze miasta rozmawiają z Mazowieckim Urzędem Mazowieckim na temat wypracowania optymalnych rozwiązań. ratusz rekomenduje zmniejszenie liczby zwykłych łóżek covidowych w Szpitalu Południowym do 196 oraz do 50 z respiratorami.

Do rządu miasto apeluje natomiast o nasilenie kampanii proszczepionkowej oraz o ustalenie strategii działania dla szpitali w związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń.

Jutro władze stolicy spotkają się z NFZ w sprawie sytuacji szpitali na Mazowszu.