Powodem przedłużającej się pandemii jest fakt, że biedniejsze kraje świata nie otrzymują tyle szczepionek, ile potrzebują - tłumaczy dr Aylward. Jego zdaniem w wyniku tego kryzys związany z COVID-19 może przeciągnąć się na większą część 2022 roku.
Czytaj więcej
Nowo powołana przez WHO grupa doradcza ds. niebezpiecznych patogenów może być "ostatnią szansą" na ustalenie pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2. WHO wzywa Chiny do dostarczenia danych na temat pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem wykrytych w tym kraju.
W Afryce mniej niż 5 proc. mieszkańców jest zaszczepionych. Na innych kontynentach odsetek ten wynosi 40 proc. W Afryce wykonano jedynie 2,6 proc. wszystkich szczepień wykonanych na świecie. Większość szczepień wykonano w krajach wysoko i średnio rozwiniętych.
Organizacje charytatywne - w tym Oxfam i UNAids krytykowały Kanadę i Wielką Brytanię za pozyskiwanie szczepionek za pośrednictwem programu Covax, działającego pod egidą ONZ i WHO. Program ten miał zapewnić bardziej sprawiedliwy podział szczepionek na świecie - szczepionki w ramach tego programu miały trafiać przede wszystkim do krajów słabo rozwiniętych. Tymczasem Wielka Brytania otrzymała z programu Covax 539 370 szczepionek Pfizer/BioNTech, a Kanada pozyskała z tego źródła niemal milion szczepionek koncernu AstraZeneca.
Dr Aylward zaapelował do najbogatszych państw świata, by odstąpiły swoje miejsce w kolejkach na listach oczekujących na dostawy szczepionek, tak, aby w pierwszej kolejności trafiły one do najuboższych krajów świata.