Osoby zakażone wariantem Alfa koronawirusa (B.1.1.7, wariant wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii) wydychają od 43 do 100 razy więcej cząsteczek koronawirusa SARS-CoV-2 niż osoby zakażone pierwotnym szczepem - wskazują badania.

Badacze odkryli też, że ilość wirusa w powietrzu wydychanego przez zakażonych wariantem Alfa jest 18 razy większa niż mogłaby to wyjaśniać zwiększona ilość cząstek wirusa w próbkach pobranych z nosa i w ślinie.

Badania wykazały też, że zasłanianie nosa i ust maskami chirurgicznymi lub materiałowymi zmniejsza ilość wirusa w wydychanym powietrzu o ok. 50 procent.

Lepsza wentylacja pomieszczeń i noszenie masek w połączeniu ze szczepieniami może pomóc zrównoważyć zwiększone ryzyko (zakażenia)

Dr Don Milton, badacz z Uniwersytetu Maryland

- Wiemy, że wariant Delta, który krąży obecnie, jest jeszcze bardziej zakaźny niż wariant Alfa - powiedział dr Don Milton, badacz z Uniwersytetu Maryland.

- Ponieważ badania wskazują, iż osiągające sukces ewolucyjny warianty przenoszą się szybciej drogą powietrzną, lepsza wentylacja pomieszczeń i noszenie masek w połączeniu ze szczepieniami może pomóc zrównoważyć zwiększone ryzyko (zakażenia) - dodał dr Milton.  

W pierwszej fazie pandemii naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, czy koronawirus przenosi się drogą powietrzną - wiadomo było jedynie, że przenosi się drogą kropelkową (poprzez kichanie czy kasłanie).

Czytaj więcej

Inteligentne maski mają chronić przed Covid-19

- Nasze badania wykazały, iż ilość wirusa w wydychanym powietrzu u zakażonych wariantem Alfa koronawirusa zwiększa się bardziej niż ilość wirusa w nosie i ślinie - mówi doktorantka Uniwersytetu Maryland, Jianyu Lai, jedna z współautorek badania.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Współautor badania, prof. Jennifer German komentuje, że najważniejszy wniosek, jaki z niego płynie brzmi, że koronawirus znajduje się w wydychanym powietrzu i "jest w tym coraz lepszy", a użycie maski "zmniejsza ryzyko wydychaniu wirusa w kierunku innych".