Trwająca ponad dwanaście godzin operacja rozdzielenia bliźniaczek syjamskich została przeprowadzona w Soroka Medical Centre w mieście Beer Szewa (izraelski Dystrykt Południowy).

To pierwsza taka operacja przeprowadzona w Izraelu - przekazał główny neurochirurg dziecięcy szpitala Soroka.

Placówka przekazała, że przygotowania do zabiegu trwały wiele miesięcy, brało w nich udział kilkudziesięciu ekspertów z Izraela i innych państw.

- To była rzadka i skomplikowana operacja, która do tej pory została przeprowadzona na świecie jedynie 20 razy, a teraz, po pierwszy, także w Izraelu - powiedział Mickey Gideon, główny neurochirurg dziecięcy szpitala Soroka.

Izraelskie media publikują fotografie leżących w szpitalnych łóżkach dziewczynek, zwróconych ku sobie po raz pierwszy w życiu.

Czytaj więcej

Koronawirus. Izrael: Tak wielu zakażeń nie było od początku epidemii

W komunikacie Soroka Medical Centre czytamy, że operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich obejmowała rekonstrukcję czaszek oraz przeszczep skóry głowy.

Prof. Eldad Silberstein, kierownik oddziału chirurgii plastycznej w izraelskiej placówce przekazał, że urodzone w sierpniu ubiegłego roku bliźniaczki dochodzą do siebie po operacji oraz że oddychają i jedzą samodzielnie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ