Ho Chi Minh (dawny Sajgon) to najludniejsze miasto Wietnamu. W ubiegłym miesiącu władze wprowadziły na ulice metropolii wojsko. Żołnierze mieli egzekwować przestrzegania ścisłego lockdownu. Mieszkańcy mieli pozostawać w domach.

Odchodzenie od lockdownu

Teraz władze miasta rozważają odmrożenie gospodarki i powrót do normalności - donosi agencja Reutera, powołując się na plan, który nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony.

Nie możemy w nieskończoność polegać na lockdownach i kwarantannach.

Pham Minh Chinh, premier Wietnamu

Zmiany w Ho Chi Minh mają "promować odbudowę gospodarki" i być krokiem "w kierunku życia z COVID-19" - wynika z dokumentu.

Czytaj więcej

Prof. Andrzej Horban: Niech nas ręka boska broni od lockdownów

Znoszenie obostrzeń ma być stopniowe, a dotkniętym przez restrykcje firmom mają być zaoferowane nisko oprocentowane kredyty oraz ulgi podatkowe.

Rekord liczby nowych przypadków

W najludniejszym mieście Wietnamu odnotowano do tej pory 241 tys. przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i śmierć 9,9 tys. osób zakażonych.

W piątek Ministerstwo Zdrowia Wietnamu poinformowało o 14,9 tys. nowych przypadków - to najwyższy z dotąd odnotowanych dobowy wzrost liczby zakażeń w tym kraju.

Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia apeluje do ratowników medycznych o zmianę formy protestu

Dwa dni temu premier Pham Minh Chinh zapowiedział, że walka z koronawirusem będzie długa, a kraj nie może w nieskończoność posługiwać się narzędziami takimi jak lockdown czy kwarantanny.

Lockdown w stolicy

Tymczasem w stolicy Wietnamu, Hanoi, władze zamierzają przedłużyć ścisły lockdown na okres po 6 września. Do niedzieli w mieście wykonanych ma zostać milion testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

W Wietnamie mieszka 98 milionów osób. Do tej pory szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało 3 proc. populacji tego kraju.