Ho Chi Minh (dawny Sajgon) to najludniejsze miasto Wietnamu. W ubiegłym miesiącu władze wprowadziły na ulice metropolii wojsko. Żołnierze mieli egzekwować przestrzegania ścisłego lockdownu. Mieszkańcy mieli pozostawać w domach.
Odchodzenie od lockdownu
Teraz władze miasta rozważają odmrożenie gospodarki i powrót do normalności - donosi agencja Reutera, powołując się na plan, który nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony.
Nie możemy w nieskończoność polegać na lockdownach i kwarantannach.
Pham Minh Chinh, premier Wietnamu
Zmiany w Ho Chi Minh mają "promować odbudowę gospodarki" i być krokiem "w kierunku życia z COVID-19" - wynika z dokumentu.
Czytaj więcej
- Przede wszystkim należy uniknąć zamykania ludzi w domach i niszczenia więzi społecznych - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, pytany w TVN24 o decyzje związane ze spodziewanym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Znoszenie obostrzeń ma być stopniowe, a dotkniętym przez restrykcje firmom mają być zaoferowane nisko oprocentowane kredyty oraz ulgi podatkowe.
Rekord liczby nowych przypadków
W najludniejszym mieście Wietnamu odnotowano do tej pory 241 tys. przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i śmierć 9,9 tys. osób zakażonych.
W piątek Ministerstwo Zdrowia Wietnamu poinformowało o 14,9 tys. nowych przypadków - to najwyższy z dotąd odnotowanych dobowy wzrost liczby zakażeń w tym kraju.
Czytaj więcej
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował do ratowników medycznych o wycofanie się z obecnych form protestu. Zadeklarował, że resort pracuje nad zwiększeniem finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Dwa dni temu premier Pham Minh Chinh zapowiedział, że walka z koronawirusem będzie długa, a kraj nie może w nieskończoność posługiwać się narzędziami takimi jak lockdown czy kwarantanny.
Lockdown w stolicy
Tymczasem w stolicy Wietnamu, Hanoi, władze zamierzają przedłużyć ścisły lockdown na okres po 6 września. Do niedzieli w mieście wykonanych ma zostać milion testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
W Wietnamie mieszka 98 milionów osób. Do tej pory szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało 3 proc. populacji tego kraju.