W części miast w Polsce - m.in. w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu czy Gorzowie Wielkopolskim - w proteście przeciw niskim wynagrodzeniom ratownicy medyczni przechodzą na zwolnienia lekarskie lub wypowiadają umowy.

W czwartek na konferencji prasowej wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w ministerstwie odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych. Zaznaczył, że spotkania są organizowane cyklicznie, a kolejne zaplanowano na 14 września.

Czytaj więcej

Zabraknie karetek? Ratownicy z Gorzowa złożyli wypowiedzenia

Na spotkaniu omawiano propozycje zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. - Rozmawialiśmy także o bieżącej sytuacji w polskim ratownictwie medycznym - dodał.

- Przypomniałem pracodawcom, że od 2015 roku, jeżeli spojrzymy na budżet państwowego ratownictwa medycznego, to został on zwiększony o prawie 30 proc. - to prawie 600 mln dodatkowych środków na działalność Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od 2019 roku przekazaliśmy środki na zakup 421 ambulansów dla pracodawców, więc to także są duże środki, które odciążyły te firmy - mówił Kraska.

Jako pełnomocnik rządu zrobię wszystko, aby sytuacja została opanowana, żebyśmy mogli spojrzeć nie tylko ratownikom medycznym w twarz, że godnie zarabiają.

wiceminister zrowia Waldemar Kraska

- Podkreśliłem - i środowisko ratowników medycznych się z tym zgodziło - że wielokrotnie niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami, dlatego zaapelowałem do przedstawicieli pracodawców, aby ten dialog został nawiązany - powiedział wiceminister. Ocenił, że kompromis może zostać wypracowany w drodze rozmowy.

"Nie jest tak, że pracodawcy tych pieniędzy nie mają"

Wymieniając dotyczące poszczególnych kwartałów przykłady z Poznania, Łodzi czy Białegostoku Waldemar Kraska mówił, że firmy zatrudniające ratowników wypracowały milionowe zyski.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

- To pieniądze, które powinny także trafić do pracowników tych stacji. Nie jest tak, że pracodawcy tych pieniędzy nie mają. Myślę, że ten dialog, który powinien się w tych stacjach odbywać odbędzie się i jakieś porozumienie zostanie zawarte - stwierdził.

Czytaj więcej

Afgańczycy zatruli się grzybami. CZD: Stwierdziliśmy zgon pięciolatka

Kraska apeluje do ratowników

Minister zadeklarował, że resort pracuje "nad tym, aby zwiększyć finansowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego". - Na ukończeniu jest wycena tzw. dobokaretki - przekazał.

- Mój apel do środowiska ratowników medycznych, aby jednak wycofać się z tej formy (protestu), która w tej chwili jest prowadzona, ponieważ tutaj niestety narażamy na utratę zdrowia i życia polskich obywateli - powiedział.

- Jako pełnomocnik rządu zrobię wszystko, aby sytuacja została opanowana, żebyśmy mogli spojrzeć nie tylko ratownikom medycznym w twarz, że godnie zarabiają, ale głównie chodzi o pacjentów - dodał wiceminister zaznaczając, że "dostęp do karetki musi być wszędzie, w każdym miejscu w kraju, jednakowy i szybki".