Udzielając im urlopów na cały miesiąc tylko na normalny czas pracy, pierwszemu należy dać 159 godzin 15 minut urlopu wypoczynkowego, a drugiemu tylko 100 godzin, chociaż obaj pracują na pełnych etatach.
Trudność w zastosowaniu stanowiska GIP może pojawić się w szpitalach, które zatrudniają lekarzy po 24 godziny lub w systemie równoważnym. Ponieważ dyżur to też czas pracy, niektóre placówki nie rozdzielają w grafikach nominalnego czasu pracy i tego przypadającego na dyżur. Udzielając wypoczynku, obejmują całą aktywność zawodową medyka. Ten jednak, kto jest zatrudniony w równoważnym czasie pracy, urlop dostanie na tyle godzin, ile wynika z jego rozkładu czasu pracy na dzień, kiedy wnioskuje o labę. Gdy pracuje 12 godzin, otrzyma 12 godzin wypoczynku, a gdy jego dobowa praca obejmuje cztery godziny, z jego puli urlopowej szef ujmie cztery godziny.
W pensji za labę uwzględnij wynagrodzenie za dyżurChoć urlopu udzielasz tylko na wymiarowe godziny pracy medyka, to w jego wynagrodzeniu urlopowym uwzględniasz godziny dyżuru lekarskiego. Wskazuje na to też § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (DzU nr 2, poz. 14). Nie wyłącza ono wynagrodzenia otrzymywanego za czas dyżuru z podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego.
Chodzi o to, aby zgodnie z zasadą określoną w art. 172 kodeksu pracy lekarz, który wypoczywa, otrzymywał wynagrodzenie, jakie dostałby, gdyby w tym czasie pracował.
Wątpliwość wielu medycznych pracodawców dotyczy jednak tego, przez jaką liczbę godzin dzielimy zmienne składniki pensji dyżurowej wzięte do wyliczenia średniej urlopowej. W normalnej sytuacji sumę składników zmiennych wypłaconych w ciągu trzech miesięcy dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym okresie (wymiar powiększony o przepracowane nadgodziny). A co zrobić w lekarzem, który mniej pracuje w wymiarowych godzinach, a więcej dyżuruje?
GIP podpowiada, że trzeba zastosować § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia. Aby więc ustalić wynagrodzenie za urlop pracownikowi medycznemu, wynagrodzenie otrzymywane w okresie, z którego ustala się podstawę, łącznie z tym otrzymywanym za dyżur, należy podzielić przez liczbę przepracowanych godzin łącznie z godzinami dyżuru medycznego.