[b]Nie mogę zgodzić się z tym, że praca zmianowa lekarza może być łączona z każdym systemem pracy. Co do zasady pracę zmianową wykonuje się w sztywno ustalanych godzinach i przejście ze zmiany na zmianę powinno następować po określonym okresie, a nie przypadkowo. Natomiast system równoważny to taki, w którym długość pracy zmienia się w zależności od potrzeb pracodawcy z dnia na dzień i jest ustalony w harmonogramie różnym w różnych okresach rozliczeniowych. Co do zasady więc oba systemy są sprzeczne. Chcąc zaoszczędzić na czasie dyżurów, szpital wprowadza pracę w systemie równoważnym, w którym zmiana wynosi 12 godzin. Czy zmiana nocna w szpitalu może trwać 12 godzin (jest to praca wyczerpująca) i czy pracodawca może to obejść, ustalając cztery godziny dyżuru i osiem godzin etatowych? Jak prawidłowo, jeżeli w ogóle można, zaplanować pracę zmianową w systemie równoważnym dla lekarza szpitala, gdy opieka jest konieczna przez 24 godziny bez planowania lub ze znacznym ograniczeniem czasu dyżurów?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Polska definicja pracy zmianowej jest bardzo elastyczna. Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 1 kodeksu pracy będzie to wykonywanie pracy według z góry ustalonego rozkładu czasu pracy, jeśli pracownicy będą zmieniali porę wykonywania pracy co pewien okres, trwający różnie, bo kilkanaście godzin, kilka czy kilkanaście dni, czy wreszcie co tydzień lub rzadziej.
Natomiast w świetle dyrektywy 2003/88 o czasie pracy należałoby jeszcze do tych warunków dodać zastępowanie się pracowników na stanowisku pracy. Zatem [b]praca zmianowa niekoniecznie musi być wykonywana w sztywno określonych godzinach, bo nie ma takiego wymogu prawnego. W praktyce jednak najczęściej tak będzie, gdyż w wielu wypadkach już w regulaminach pracy firmy ustalają czas trwania poszczególnych zmian[/b] (np. w podstawowym czasie pracy: 6 – 14, 14 – 22, 22 – 6, lub w równoważnym czasie pracy: 7 – 19 i 19 – 7). Pracodawca może także dostosować czas trwania i następowania po sobie poszczególnych zmian do indywidualnych swoich potrzeb.
[srodtytul]Praca zmianowa dopuszczalna zawsze[/srodtytul]
Kodeks pracy dopuszcza wprost stosowanie pracy zmianowej we wszystkich systemach czasu pracy (art. 146 k.p.). Wolno ją więc także połączyć z równoważnym czasem pracy. Nie występuje między tymi organizacjami żadna sprzeczność, gdyż i w jednym i drugim wypadku podwładny pracuje w różny sposób w różnych okresach rozliczeniowych, a pracę trzeba mu zaplanować w harmonogramie czasu pracy.