Ministerstwo Zdrowia kończy właśnie prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. We wtorek założeniami do nowelizacji ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Jeśli nie będzie miał zastrzeżeń, przyjmie je rząd. Zmiany mają zostać wprowadzone szybką ścieżką legislacyjną, tak by zaczęły obowiązywać już 1 stycznia 2010 r.
Najważniejsza z nich dotyczy likwidacji stażu podyplomowego dla absolwentów szkół medycznych. – Uważam, że to niepotrzebna oszczędność – komentuje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Podobną opinię wyraziła Naczelna Rada Lekarska (NRL), która w piśmie do ministerstwa wskazała, że [b]likwidacja tego stażu spowoduje konieczność przeniesienia praktycznej nauki zawodu lekarza na studia[/b]. Będzie to trudne ze względu na konieczność uzyskania w takim wypadku zgody pacjenta.
[srodtytul]Od razu po studiach[/srodtytul]
Pozostałe zmiany przewidują, że absolwenci od razu nabędą ograniczone prawo do wykonywania zawodu lekarza. Po zakończeniu studiów będą więc mogli podjąć pracę pod nadzorem innego lekarza, mającego prawo wykonywania zawodu. Ministerstwo chce im dać pięć lat na przystąpienie do Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP). W myśl nowych przepisów podczas tego sprawdzianu nie będzie przeprowadzany egzamin praktyczny (tylko w części ustnej będą oceniane nieinwazyjne umiejętności praktyczne lekarza).
[wyimek]22tys. lekarzy, czyli co piąty, odbywa obecnie szkolenie specjalistyczne (według szacunków NRL)[/wyimek]