Takie stanowisko zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z postulatami Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który domaga się od ZUS wynagradzania za wystawianie zwolnień lekarskich.
Zdaniem ZUS żądanie Związku Lekarzy nie ma uzasadnienia, bo żadne przepisy określające zasady wydawania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy nie przewidują takiej możliwości.
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=647F120888D732242F62B89D8A63BDCD?id=278085]ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty[/link] orzekanie o stanie zdrowia, a tym samym wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności, jest częścią wykonywania zawodu. W myśl ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest także jedną z form przekazywania przez lekarza informacji o stanie zdrowia.
Ważne przesłanki wynikają również z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Osoby ubezpieczone mają zagwarantowane prawo do uzyskiwania (nieodpłatnie) orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, jeżeli są one związane m.in. z niezdolnością do pracy. Wykorzystywanie ich jako podstawy do ustalania zasiłku chorobowego przez ZUS jest konsekwencją czynności wykonywanych przez lekarza.