Już w czwartek, 19 sierpnia, wchodzi w życie zmienione [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EBE0305EDF647B5BF8976D7AB4F4E443?id=362543]rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (DzU nr 139, poz. 940)[/link].
Lekarze czy pięlegniarki odwiedzający pacjentów w domach będą mieli teraz obowiązek zabierania takich resztek i zachowania przy tym środków ostrożności. Będą je składali w specjalnie do tego celu przeznaczonych chłodniach lub pomieszczeniach.
Muszą też pamiętać, żeby takie resztki przekazywać podmiotom, które mają stosowne zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami.
Rozporządzenie określa też czas, przez który wolno składować takie resztki, i dopuszczalną temperaturę. Np. dla pojemników na krew i innych odpadów o kodzie 18 01 02* czas przechowywania może wynosić tylko 72 godziny, a temperatura nie może przekraczać 10 st. Celsjusza.
Najbardziej niebezpieczne, mogące spowodować zakażenie odpady medyczne zbierać trzeba do worków lub pojemników koloru czerwonego, chemikalia i niektóre leki (np. cytostatyki) zbiera się w żółte worki i pudełka, a do tych, które nie mają niebezpiecznych własności, stosuje się innego koloru. Zbiorniki te muszą być wymieniane tak często, jak wymagają tego warunki przechowywania, nie mogą jednak służyć dłużej niż przez 72 godziny.