Kontrakt zamiast etatu dla pielęgniarki i lekarza

Od 1 lipca medyka prowadzącego indywidualne praktyki może łączyć ze szpitalem umowa cywilnoprawna. Skończył się tym samym od dawna trwający spór w tym zakresie

Publikacja: 01.07.2011 04:00

Kontrakt zamiast etatu dla pielęgniarki i lekarza

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Pisząc medycy, mamy na myśli lekarzy, pielęgniarki i położne. Ich umowy cywilnoprawne będą mogły obejmować wykonywanie zadań wyłącznie w  przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, z którym są zawierane.

I co ważne, wykonywanie zawodu w ramach praktyki nie będzie równoznaczne z prowadzeniem podmiotu leczniczego (art. 5 ustawy o działalności leczniczej).

Lista warunków

Podmiot podlegający wpisowi do rejestru praktyk zawodowych musi jednak spełniać kilka wymagań, z których koronnym jest posiadanie prawa do wykonywania zawodu.

Oznacza to, że osoba, z którą podmiot leczniczy będzie podpisywał kontrakt, nie może być zawieszona lub pozbawiona możliwości wykonywania zawodu (art. 18 ust. 4 i art. 19 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej).

Lekarz, pielęgniarka lub położna wykonujący zawód medyczny w formie indywidualnej praktyki musi również uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a od 1 stycznia 2012 mieć ubezpieczenie OC obejmujące szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia.

Co istotne, pielęgniarki i położne wykonujące zawód w ramach indywidualnej praktyki muszą spełnić dodatkowy warunek, jakim jest posiadanie minimum dwóch lat doświadczenia w wykonywaniu zawodu (art. 19 ust. 1 pkt 2, ust. 4 i 6 ustawy o działalności leczniczej).

Spełniwszy wymienione wymogi, osoba prowadząca indywidualną praktykę powinna ubiegać się o wpis do rejestru prowadzonego przez okręgową radę lekarską lub radę pielęgniarek i położnych właściwą dla miejsca wykonywania praktyki (art. 101, 102 i 106 ustawy o działalności leczniczej).

Wpis ten podlega opłacie równej 2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok ogłaszanego przez GUS w Monitorze Polskim (art. 105 ustawy o działalności leczniczej).

Uwaga!

Organy, które prowadzą rejestry indywidualnych praktyk, zachowują to uprawnienie do końca 2011 r., realizując je na dotychczasowych zasadach. Podobnie lekarze i inne osoby prowadzące takie praktyki mogą wykonywać swą działalność na dotychczasowych zasadach do 1 lipca 2012, bo do tego czasu powinni dostosować się do nowych wymagań.

Odpowiedzialność za błędy w sztuce

Od początku 2012 r. lekarze, pielęgniarki i położne, wykonujący zawód w ramach indywidualnej praktyki, będą musieli posiadać ubezpieczenie OC obejmujące szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia (art. 25 w związku z art. 221 ustawy o działalności leczniczej).

Nie oznacza to jednak, że osoby te będą samodzielnie odpowiadały za konsekwencje popełnionych błędów w sztuce.

Regulujący zasady odpowiedzialności takich osób art. 33 ustawy o działalności leczniczej przewiduje bowiem, że odpowiedzialność za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych ponoszą solidarnie odpowiednio lekarz i podmiot leczniczy albo pielęgniarka i podmiot leczniczy.

W konsekwencji niezadowolony pacjent może domagać się całości dochodzonego odszkodowania osobno od lekarza (pielęgniarki lub położnej) i odrębnie od szpitala, ewentualnie od obu tych podmiotów jednocześnie (art. 366 kodeksu cywilnego).

Co równie ważne, solidarna odpowiedzialność lekarza i podmiotu wykonującego działalność leczniczą powoduje, że wobec braku innych regulacji umownych szpital i lekarz będą odpowiadali za szkodę w równych częściach (art. 376 § 1 zdanie drugie k.c.).

Na tym tle pracownicy wykonujący zawód medyczny na podstawie umowy o pracę z podmiotem leczniczym mogą czuć się uprzywilejowani, bo za błędy w sztuce odpowiadają na ogólnych zasadach wynikających z art. 120 kodeksu pracy.

W takim razie za szkodę spowodowaną osobie trzeciej odpowiada wyłącznie pracodawca, przy czym może się on domagać od pracownika odszkodowania w wysokości nieprzekraczającej jego trzech miesięcznych pensji (art. 119 k.p.). Wyjątkiem są przypadki, w których pracownik wyrządził szkodę umyślnie, uzasadnia to bowiem jego pełną odpowiedzialność finansową (122 k.p.).

Przy łóżku chorego za darmo

W art. 21 ustawy o działalności leczniczej przewidziano możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych przez wolontariuszy oraz studentów i doktorantów.

Ci pierwsi mogą udzielać świadczeń zdrowotnych na zasadach wynikających z porozumienia z nimi zawartego, zgodnie z art. 44 ustawy z 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536).

Studenci i doktoranci mogą natomiast brać udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ramach kształcenia w jednostce organizacyjnej swojej macierzystej uczelni lub innej, jeśli będzie to miało miejsce pod bezpośrednim nadzorem osób wykonujących zawód medyczny właściwy ze względu na treść kształcenia.

Autor jest asystentem sędziego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego

Czytaj więcej w artykułach

 

Zobacz

» Sfera budżetowa » Lekarze i pielęgniarki

» Samorząd » Zadania » Zdrowie

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr