Nowa lista refundacyjna będzie obowiązywała od 1 maja. Resort zdrowia właśnie opublikował jej wersję do konsultacji społecznych.

Dotychczas obowiązująca została poprawiona: uzupełniono między innymi wskazania 83 leków, w których są one refundowane - z tych rozwiązań skorzystają chore na raka piersi, osoby chore psychicznie i chorzy po przeszczepach.

Wśród dotychczas refundowanych leków obniżono ceny 180, dopisano też 246 farmaceutyków, które są odpowiednikami substancji już refundowanych.

W tak zwanych programach lekowych, zawierających zasady leczenia najdroższymi i najnowocześniejszymi cząsteczkami, nie ma - mimo oczekiwań pacjentów - terapii, które dotąd nie byłyby finansowane. Innowacyjne, nierefundowane dotąd leki znalazły się za to na listach leków bardziej podstawowych, które są dostępne w aptekach.

Do refundacji wszedł nowy lek na osteoporozę dla chorych po 65. roku życia, u których dotychczasowe leczenie nie było skuteczne. Lek podaje się raz na sześć - siedem miesięcy, by zapobiec złamaniom kości u kobiet.

Drugi z nigdy dotychczas nierefundowanych leków to farmaceutyk stosowany u kobiet z rakiem piersi, który reaguje na leczenie hormonalne.

To jest już trzecia lista od wejścia w życie ustawy refundacyjnej (zgodnie z ustawą refundacyjną musi być ona aktualizowana co dwa miesiące) i pierwsza, która zawiera ceny najdroższych leków podawanych pacjentom tylko w niektórych szpitalach.

Te farmaceutyki, stosowane na przykład wtedy, gdy dotychczasowe leczenie nie przyniosło efektu, od lipca będą finansowane na nowych zasadach. Do tego czasu Narodowy Fundusz Zdrowia musi przeprowadzić wśród szpitali konkurs na leczenie nimi.

Niektórzy eksperci ostrzegali, że urzędnicy Funduszu nie zdążą przeprowadzić wszystkich procedur w terminie. Tymczasem NFZ czekał na odpowiednie obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia. Przyspieszona publikacja projektu (była oczekiwana najwcześniej w przyszłym tygodniu) oznacza, że czasu na przeprowadzenie konkursu będzie więcej.