Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa.
Rozporządzenie określa nowy program nauki na studiach lekarskich i dostosowuje go do znowelizowanych w lipcu 2011 r. przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ustawa zlikwidowała bowiem roczny staż podyplomowy, który absolwenci medycyny odbywali po zakończeniu studiów. W zamian za to od roku akademickiego 2012/2013 przyszli lekarze mają zaliczać zajęcia praktyczne podczas sześcioletnich studiów.
Obowiązujące od dziś przepisy wskazują więc, że na VI roku studiów trzeba zaliczyć zajęcia kliniczne. Oznacza to, że student w ciągu semestru powinien praktykować przez osiem tygodni na oddziale chorób wewnętrznych, przez cztery tygodnie musi być na psychiatrii, a przez dwa na ginekologii i położnictwie. Oprócz tego przyszli lekarze będą praktykować także przez wakacje. Powinni więc zaliczyć m.in. dwa tygodnie praktyk z opieki nad chorym, dwa z pediatrii czy dwa z intensywnej terapii.
Podstawa prawna: Rozporządzenie MNiSzW z 9 maja 2012 DzU z 5 czerwca poz. 631