Gość audycji „O tym się mówi” zwraca uwagę, że duża część pomysłów zawartych w programie, to rozwinięcie tego, co już jest realizowane od lat – cyfryzowanie Polski i polskiej administracji. – Infrastrutkura to najprostsza metoda wydania dużych pieniędzy, to klasyczne zadanie administracji, by rozpisać przetargi i wybrać dostawców, przeznaczyć pieniądze i zakopać infrastrukturę – mówi Bartosz Paszcza.

Jedną z propozycji „Cyber Poland 2025” jest brak opłaty skarbowej za usługi cyfrowe. – Przeszkodą w załatwianiu spraw przez internet wcale nie jest chęć zaoszczędzenia – zauważa Bartosz Paszcza. I dodaje, że kluczem do myślenia o wprowadzeniu nowych technologii do urzędów nie powinno być przeniesienie papierowych procesów, ale ułatwienie załatwiania urzędowych spraw.

Z pomysłów, które warto doecnić, Bartosz Paszcza wymienia ujednolicenie cyfrowej tożsamości. Dotychczasowe rozwiązania – profil zaufany, aplikacja mobywatel, e-dowód – mylą się obywatelom i wiele osób nie do końca wie, do czego mają służyć.