Początkowo pracował w Harwell Atomic Energy Research Establishment. To instytucja powołana do badań nad energią jądrową. Komputer został zbudowany, aby prowadzić żmudne, ale niezbędne obliczenia zlecone przez matematyków. Maszyna nie była szybka, ale dokładna. W tych czasach było tylko kilka superkomputerów na świecie, a standardem w nauce i technice było używanie mechanicznych kalkulatorów i suwaków logarytmicznych.

W 1957 roku komputer przeniesiono do Staffordshire Technical College w Wolverhampton, gdzie został nazwany WITCH (czyli czarownica). Tam pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1973 roku. Zanim stał się eksponatem muzealnym, został rozmontowany do przechowywania. W 2008 roku specjaliści z muzeum w Bletchley Park rozpoczęli przywracanie maszyny do życia. To prawdziwa bestia.

Najstarszy na świecie oryginalny działający komputer jest wielkości drzwi garażowych. Waży około dwóch i pół tony. I przypomina gadżet rodem z filmu science-fiction o marsjańskich najeźdźcach. To prawda, funkcjonalność maszyny jest dość skromna jak na dzisiejsze standardy (na przykład, może przemnożyć dwie duże liczby w mniej niż 10 sekund). Ale za to wygląda efektownie: światła migają, rurki furczą i migoczą przełączniki.