Reklama
Rozwiń

Pneumatyczne muskuły

Mechaniczne mięśnie pomagają w rehabilitacji, napędzają roboty, pracują pod wodą i w miejscach zagrożonych wybuchem. Jednak zużywają bardzo dużo sprężonego powietrza. Rozwiązanie tego problemu znaleźli inżynierowie z Politechniki Świętokrzyskiej.

Aktualizacja: 10.03.2016 15:53 Publikacja: 10.03.2016 15:44

Mięsień inżynierów z Politechniki Świętokrzyskiej znalazł zastosowanie w łaziku marsjańskim zbudowan

Mięsień inżynierów z Politechniki Świętokrzyskiej znalazł zastosowanie w łaziku marsjańskim zbudowanym przez studentów tej uczelni.

Foto: materiały prasowe

Mięsień pneumatyczny zbudowany jest z elastycznego pęcherza, do którego doprowadzane jest sprężone powietrze. Rozpycha ono wnętrze mięśnia, zwiększa jego średnicę i jednocześnie skraca długość urządzenia. W taki sposób powstaje siła ciągnąca. Następnie mięsień powraca do poprzedniego stanu, odprowadza wypełniające go powietrze. Ten cykl może powtarzać wielokrotnie. Ponieważ jest elastyczny, pracuje delikatnie i płynnie.

Pneumatyczne muskuły są znane od kilkudziesięciu lat. Pierwsze konstruowano z myślą o wykorzystaniu w protezach kończyn. Na początku brakowało układów elektronicznych sterujących ich pracą. Dziś są one szeroko stosowane w przemyśle, nauce, rehabilitacji, ale zużywają dużo sprężonego powietrza. Inżynierowie z Politechniki Świętokrzyskiej opracowali energooszczędny mięsień pneumatyczny. Zmodyfikowali go w taki sposób, że zużywa około 60 proc. mniej sprężonego powietrza.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji