Reklama
Rozwiń

Warszawa pyta o wykładnię noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej, Patryk Jaki odpowiada

Stołeczny ratusz zadał ministrowi sprawiedliwości kilkanaście pytań o wykładnię noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej. Odpowiedzi nie rozwiewają wątpliwości.

Publikacja: 05.04.2018 16:30

Warszawa pyta o wykładnię noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej, Patryk Jaki odpowiada

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zgodnie z art. 40b ustawy, na podstawie której działa komisja Patryka Jakiego, po wydaniu przez nią decyzji uchylającej decyzję reprywatyzacyjną akt ten staje się podstawą niezwłocznego przywrócenia posiadania nieruchomości warszawskiej najemcy, który mieszkał w niej przed decyzją reprywatyzacyjną. Obowiązek „niezwłocznego" przywrócenia posiadania spoczywa na gminie.

Przepis brzmi klarownie. Problemy zaczynają się po wejściu w szczegóły. Warszawa zapytała więc wiceszefa resortu sprawiedliwości, jak ma realizować wskazane zapisy, gdy zreprywatyzowany lokal został przebudowany, w wyniku czego mieszkanie, które zajmował lokator, przestało istnieć. Zapytała też, czy ma przywracać posiadanie nieruchomości lokatorom także wtedy, gdy ci dysponują już innym mieszkaniem od miasta albo przestali spełniać przesłanki otrzymania lokalu komunalnego.

Szef komisji weryfikacyjnej w swej odpowiedzi nie odniósł się bezpośrednio do opisanych przypadków. Wskazał natomiast, że obowiązek przywrócenia posiadania mieszkań lokatorom wynika wprost z przepisów prawa. A te nakładają na miasto zobowiązanie do podjęcia wszelkich działań w celu skutecznego doprowadzenia do wprowadzenia lokatorów w posiadanie. – Obowiązek przywrócenia posiadania wynika przede wszystkim z faktu, iż wydanie decyzji reprywatyzacyjnej w świetle obowiązującego prawa nie mogło i nie doprowadziło do przejścia praw i obowiązków z umów zawartych przez m. st. Warszawa na beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych ani na inne osoby – zaakcentował Patryk Jaki.

– Odpowiedź sekretarza stanu na nasze pismo właściwie nie odnosi się do żadnej z przedstawionych przez nas wątpliwości. Nadal pozostają bez stanowiska MS kwestie dotyczące celu wprowadzenia i wykładni np. art. 40b ustawy – komentuje Witold Pahl, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W jego ocenie z powodu wątpliwości interpretacyjnych wykonywanie przez Warszawę obowiązków nałożonych ustawą obarczone jest wysokim prawdopodobieństwem sporów sądowych. Te mogą natomiast narazić lokatorów na kolejną wieloletnią niepewność co do stanu prawnego nieruchomości, w których mieszkają.

Reklama
Reklama

– Mimo to podejmujemy wszelkie działania zmierzające do skutecznego przejęcia zarządu nad przekazanymi decyzją komisji nieruchomościami. Są to działania, co do których jesteśmy przekonani, że nie naruszają innych przepisów prawa – zastrzega Pahl. ©?

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama