Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.05.2018 21:57 Publikacja: 01.05.2018 17:28
Foto: Adobe Stock
Właściciele domów oraz działek letniskowych też muszą liczyć się z sąsiadami. Jasno wynika to z kodeksu cywilnego. W art. 144 mówi on, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Takie oddziaływanie na sąsiedni grunt nazywa się immisjami. Mogą mieć one charakter bezpośredni lub pośredni. Pierwszy rodzaj imisji polega na bezpośrednim skierowaniu substancji (m.in. deszczówki, ścieków) na grunty sąsiada. Natomiast drugie – to pośrednie oddziaływanie na sąsiednią działkę, m.in. poprzez hałas, dym, pył, wstrząsy czy fale elektromagnetyczne. Przepisy zakazują immisji bezpośrednich, natomiast pośrednie dopuszczają, ponieważ nie ingerują one w cudzą własność. Ale i w ich wypadku wskazany jest umiar. A właściciele sąsiednich posesji nie są bezradni, gdy sąsiad urządza zakrapiane całonocne imprezy albo decyduje się na uciążliwą działalność. Zawsze mogą zwrócić się o interwencję do straży miejskiej lub policji. Ostatecznością, tak jak wypadku mieszkań, jest wytoczenie powództwa na podstawie art. 222 k.c.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wezwał Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do respektow...
Przyłączenie się radców spowodowałoby większy zasięg akcji. Tymczasem radcowie nie tylko się nie przyłączyli, al...
Po prawie 10 latach postępowania grupowego wytoczonego przez kredytobiorców frankowych Sąd Apelacyjny w Łodzi or...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas