Reklama
Rozwiń

Sąd może zakazać hałaśliwego imprezowania

Sąd może zakazać prowadzenia baru albo hałaśliwego imprezowania.

Aktualizacja: 01.05.2018 21:57 Publikacja: 01.05.2018 17:28

Sąd może zakazać hałaśliwego imprezowania

Foto: Adobe Stock

Właściciele domów oraz działek letniskowych też muszą liczyć się z sąsiadami. Jasno wynika to z kodeksu cywilnego. W art. 144 mówi on, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Takie oddziaływanie na sąsiedni grunt nazywa się immisjami. Mogą mieć one charakter bezpośredni lub pośredni. Pierwszy rodzaj imisji polega na bezpośrednim skierowaniu substancji (m.in. deszczówki, ścieków) na grunty sąsiada. Natomiast drugie – to pośrednie oddziaływanie na sąsiednią działkę, m.in. poprzez hałas, dym, pył, wstrząsy czy fale elektromagnetyczne. Przepisy zakazują immisji bezpośrednich, natomiast pośrednie dopuszczają, ponieważ nie ingerują one w cudzą własność. Ale i w ich wypadku wskazany jest umiar. A właściciele sąsiednich posesji nie są bezradni, gdy sąsiad urządza zakrapiane całonocne imprezy albo decyduje się na uciążliwą działalność. Zawsze mogą zwrócić się o interwencję do straży miejskiej lub policji. Ostatecznością, tak jak wypadku mieszkań, jest wytoczenie powództwa na podstawie art. 222 k.c.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono