Nieprawidłowe zachowanie pracownika to według Głównego Urzędu Statystycznego podstawowa przyczyna wypadków przy pracy w Polsce. W zeszłym roku czynnik ludzki stał się powodem 60,5 proc. wszystkich z nich.
O tych danych doskonale wiedzą przedstawiciele sektora budowlanego. Dlatego też zdecydowali się na działania dotyczące poprawy bezpieczeństwa. W ich ramach od 14 do 20 maja 2018 r. na setkach budów w kraju obędą się akcje propagujące kulturę bezpiecznej pracy.
– Tydzień Bezpieczeństwa to ważny projekt dla branży budowlanej. Hasło tegorocznej edycji to „Bezpieczeństwo się opłaca. Wszystkim!", ponieważ chcemy pokazać, że w kontekście dbania o bezpieczeństwo w branży nie ma znaczenia, z jakiej jesteśmy firmy, jakie kontrakty właśnie prowadzimy. Ale w tym roku chcemy zwrócić uwagę, że bezpieczeństwo opłaca się także inwestorom, bo dobrze przygotowana i bezpieczna budowa jest sprawniej realizowana, a co za tym idzie – przynosi korzyści finansowe i wizerunkowe – mówi Michał Wasilewski,koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Akcja obędzie się już piąty raz. Jej inicjatorzy to 13 przedsiębiorstw, którym zależy na zmniejszeniu liczby wypadków w branży i które już od ośmiu lat – w ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – poprzez liczne akcje pokazują, że kwestię bezpieczeństwa na budowach traktują priorytetowo.
Budownictwo znajduje się dziś bowiem w pierwszej dziesiątce branż (na ósmej pozycji), w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. doszło do 5390 wypadków, w tym 58 śmiertelnych. To nieznacznie lepiej niż w roku 2016, w którym odnotowano 5468 wypadków (z czego 5225 w sektorze prywatnym). Dlatego przedstawiciele Porozumienia stawiają na wykwalifikowaną siłę roboczą, szkolenia, lepsze zarządzanie ryzykiem i promowanie kultury BHP.