Mimo iż przepisy nie określają, kiedy najem traci charakter prywatny i staje się działalnością gospodarczą, wielu podatników toczy w tej sprawie spory ze skarbówką. Zyski z najmu można bowiem zakwalifikować do dwóch źródeł przychodu: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Tylko osoby prowadzące najem prywatny (poza działalnością) mogą wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
W najnowszych interpretacjach podatkowych skarbówka złagodziła nieco swoje stanowisko. Przykładem jest interpretacja nr 0112-KDIL3-3.4011.377. 2019.3.WS, w której fiskus zgodził się, że najem pięciu lokali można rozliczać ryczałtem. Taką odpowiedź uzyskał przedsiębiorca, który kupił pięć mieszkań, by zabezpieczyć potrzeby swojej rodziny. Cztery wynajął innym firmom, piąte – cudzoziemcowi. Przychody z najmu chce rozliczać poza działalnością. Nie są one składnikiem firmowego majątku. Dyrektor KIS nie kwestionował, że podatnik uzyskuje przychody ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, czyli najmu prywatnego.
W innej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.520. 2019.1.AP) skarbówka zgodziła się na rozliczenie ryczałtem przychodu z najmu pięciu mieszkań, nawet jeśli właściciel podpisze umowę z firmą zajmującą się profesjonalnie najmem krótkoterminowym. Dyrektor KIS zgodził się, że nadal będzie to najem prywatny.
Czytaj także: