Spółka wystąpiła do prezydenta Łodzi o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej, w skład której wchodzi m.in. stalowa, 60-metrowa wieża kratowa i kilkanaście anten sektorowych.
W ciągu następnych dni wpłynęły do prezydenta Łodzi sprzeciwy od sąsiadów inwestycji i innych osób mieszkających w jej sąsiedztwie. Oświadczyły one, że sprzeciwiają się, ponieważ wysoki maszt stacji naruszy ład przestrzenny, obniży walory widokowe i krajobrazowe Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Wybudowanie stalowego masztu ograniczy wykorzystanie działek i obniży ich wartość, będzie mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie mieszkańców najbliższej okolicy. Brakuje prawidłowej analizy zasięgu oddziaływania stacji, konieczne jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji, i sporządzenie raportu środowiskowego.
Obszar oddziaływania
Spółka, której przekazano te uwagi, wyjaśniła, że inwestycja jest zgodna z przepisami prawa, a wszystkie urządzenia będą posiadać wymagane normy i atesty. Uczestnicy postępowania podtrzymali sprzeciw wobec budowy stacji, jednakże prezydent Łodzi zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę stacji.
Wojewoda łódzki, do którego odwołał się właściciel nieruchomości sąsiadującej z przyszłym masztem, odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.
Projekt decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego został uzgodniony z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w trybie tzw. milczącej zgody, a budowa stacji telefonii komórkowej nie została wymieniona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.