Specustawa mieszkaniowa: szeroka krytyka uzasadnia odmowę lokalizacji inwestycji

Skoro wniosek inwestora spotkał się z szeroką krytyką, to w sytuacji kolizji pomiędzy mieszkańcami a deweloperem Rada Miasta mogła odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji.

Aktualizacja: 15.01.2020 11:30 Publikacja: 15.01.2020 02:00

Specustawa mieszkaniowa: szeroka krytyka uzasadnia odmowę lokalizacji inwestycji

Foto: Adobe Stock

Rosnąca, chociaż powoli, liczba wniosków inwestorów, składanych w trybie tzw. specustawy mieszkaniowej, zwiększa rolę sądów w razie konfliktów na tym tle.

Sprawa, rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie obracała się wokół uchwały z 30 maja 2019 r. Rady Miasta Lublina. Po konsultacjach społecznych oraz po wysłuchaniu radnych i mieszkańców miasta, obecnych na sesji, rada odmówiła spółce deweloperskiej ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej przy ul. Relaksowej w Lublinie, gdzie miał powstać zespół budynków wielorodzinnych z podziemnymi garażami oraz przedszkole. Deweloper podjął działania inwestycyjne na podstawie przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zwanej potocznie specustawą mieszkaniową lub lex deweloper. Inwestor na mocy jej przepisów nie musi występować o decyzję o warunkach zabudowy. Pozwolenie na budowę uzyskuje na podstawie uchwały rady gminy o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Pozwala to m.in. na realizację budownictwa mieszkaniowego wbrew zapisom miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i przy ich braku, choć zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?