Po oddaleniu przez Naczelny Sąd Administracyjny skarg kasacyjnych Stowarzyszenia Willa Decjusza i prezydenta Krakowa minister budownictwa ma rozpatrzyć wniosek o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowej.
XVI-wieczny pałac zwany Willą Decjusza popadł w latach 70. w ruinę. Odrestaurowany staraniem miasta Krakowa, został w 1996 r. przekazany Stowarzyszeniu Willa Decjusza na realizację celów kulturalnych.
W 1998 r. spadkobiercy Stanisława Zapotha, ostatniego właściciela obiektu, wystąpili do wojewody małopolskiego oraz do prezydenta Krakowa o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowych. Ustawa z 1962 r. o ochronie dóbr kultury zezwalała na przejęcie na własność państwa nieruchomości wymagających opieki konserwatorskiej.
- Orzeczenie wywłaszczeniowe zostało skierowana do Stanisława Zapotha, który wtedy już nie żył. Pominięto też kuratora spadku -opowiada Andrzej Będkowski, jeden ze spadkobierców.
Wojewoda nie unieważnił wywłaszczenia. Właściciela wskazano na podstawie zaświadczenia Państwowego Biura Notarialnego w Krakowie. Nie było wówczas przeprowadzonego postępowania spadkowego -argumentował. A pałac trzeba było pilnie remontować, wykładając duże środki.