Pod koniec maja zajmie się nią Senat. Obecna wersja ustawy nie jest jeszcze ostateczna. Do"Rz" już teraz jednak napływa wiele pytań dotyczących wykupu mieszkań spółdzielczych. Oto niektóre z nich.
Mam mieszkanie własnościowe, a podobno nowelizacja likwiduje własnościowe prawo do lokalu. Czy zostanie ono automatycznie przekształcone w pełną własność?
NIE Czytelnik nadal będzie zajmował mieszkanie własnościowe. Tak jak obecnie, jeżeli zechce, będzie mógł mieszkanie sprzedać lub przekazać dzieciom. Sam zadecyduje też, czy zechce je przekształcić w odrębną własność. Żadne przepisy nie będą go do tego zmuszały. Jeśli będzie chciał to zrobić, powinien (jak dziś) złożyć wniosek w spółdzielni. Ta sprawdzi, czy nie ciążą na nim żadne długi, takie jak: zaległości w opłatach za mieszkanie, niespłacone kredyty, które w przeszłości zaciągnęła spółdzielnia na budowę bloku, w którym znajduje się lokal czytelnika. Jeżeli jego konto będzie czyste, to spółdzielnia będzie miała trzy miesiące na przeniesienie na czytelnika własności lokalu. W tej chwili nie ma żadnego tego typu terminu. Na marginesie. Nowelizacja przewiduje wprawdzie zmiany dotyczące lokali własnościowych, ale nie dotyczą one istniejących mieszkań. Spółdzielnie nie będą mogły budować nowych oraz przekształcać spółdzielczych lokatorskich praw we własnościowe.
Spółdzielnia mieszkaniowa odmówiła mi przekształcenia mieszkania własnościowego w odrębną własność. Planowałem złożyć pozew do sądu. Chciałem, żeby jego wyrok zastąpił brak zgody spółdzielni na przekształcenie. Zrezygnowałem jednak ze względu na wysokie koszty sądowe. Czy nowelizacja przewiduje zmiany w tym zakresie?
TAK Nowelizacja zwalnia z kosztów sądowych członka spółdzielni, który wystąpił do sądu o przeniesienie mieszkania na jego własność. Czytelnik jednak musi pamiętać, że brak zgody spółdzielni na przekształcenie nie zawsze jest przejawem złej woli. Wiele spółdzielni ma nieuregulowany stan prawny gruntów podblokami. Być może jego spółdzielnia do nich także należy. Jeżeli tak, to czytelnik musi się uzbroić w cierpliwość i poczekać, aż spółdzielnia uporządkuje sytuację prawną nieruchomości. Jestem najemcą mieszkania zakładowego, znajduje się ono w budynku, który przed laty przedsiębiorstwo państwowe nieodpłatnie przekazało spółdzielni. Chcę je wykupić. Czy będę mógł to zrobić po zmianie przepisów?