Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 28 czerwca 2007 r. (sygn. IVCSK78/07).
Sprawę, której dotyczy ten werdykt, wniosło do sądu kilku członków Spółdzielni Mieszkaniowej Transportowiec. Domagali się uchylenia wielu uchwał zebrania przedstawicieli na podstawie art. 42 ust. 2 prawa spółdzielczego z 1982 r. Pozwala on każdemu z członków zaskarżyć do sądu uchwałę z powodu jej niezgodności z prawem lub postanowieniami statutu.
Wśród zaskarżonych była uchwała nr 1 zobowiązująca członków m.in. do dokonywania wpłat na likwidację zadłużenia spółdzielni ustalonego w układzie z jej wierzycielami. Chodziło o prawie 1,2 mln zł. Powodem zadłużenia była nietrafiona inwestycja. Spółdzielnia rozpoczęła mianowicie budowę kolejnych domów, zaciągnęła kredyt, którego z braku odpowiedniej liczby chętnych na mieszkania nie było z czego spłacać.
Członkowie, według uchwały nr 1, mieli z tego powodu wpłacać przez pięć lat dodatkowo 0,338 zł miesięcznie od 1 mkw. lokalu.
Sąd pierwszej instancji uwzględnił żądanie wyłącznie w odniesieniu do punktu trzeciego uchwały nr 1. Ten mówił o obciążeniu członków spółdzielni obowiązkiem dodatkowych wpłat na pokrycie innych należności spółdzielni. Wynikły one z zaniżenia opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem mieszkań.