[srodtytul]JAK PODZIELIĆ SPÓŁDZIELNIĘ [/srodtytul]
1. Liczba założycieli spółdzielni nie może być mniejsza od dziesięciu, jeżeli założycielami są osoby fizyczne. Dlatego w budynku, który ma się oddzielić, trzeba znaleźć co najmniej dziesięciu spółdzielców, którzy godzą się na podział, pamiętając, że członkiem spółdzielni mogą być oboje małżonkowie. Jeśli to się nie uda, można spróbować namówić na podział mieszkańców innego budynku. Warto go szukać jak najbliżej i uważać, by liczba członków wydzielonej spółdzielni nie była przez to zbyt duża.
2. O planach podziału spółdzielni dobrze jest poinformować pozostałych mieszkańców swojego budynku. Można to zrobić np. na zebraniu. O jego zwołaniu nie trzeba powiadamiać spółdzielni.
3. Chętni muszą w swoim gronie podjąć uchwałę o wydzieleniu się ze spółdzielni. Do jej przyjęcia wymagana jest bezwzględna (ponad 50 procent) większość głosów spółdzielców zamieszkujących dany budynek. Podpisy pod uchwałą sporządzoną w dwóch egzemplarzach można zebrać nawet w drodze zwykłego zbierania podpisów, czyli chodząc od drzwi do drzwi. W ten sam sposób trzeba wybrać własną reprezentację - kilka osób, które w ich imieniu będą rozmawiać z zarządem, występować na walnym zgromadzeniu albo przed sądem. Uchwała może wyglądać tak:
[srodtytul]Uchwała [/srodtytul]