Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej Towarzystwa Żeglugowego Bergtrans (sygn. I OSK 1532/06).
Na potrzeby aparatu bezpieczeństwa publicznego zabrano pod różnymi pretekstami, głównie w latach 50., wiele nieruchomości. Wyrok NSA stwarza szansę, że znów ich posiadaczami będą prawowici właściciele.
Reprezentacyjny gmach w centrum Gdyni należał do norweskiej spółki Bergtrans. Na mocy decyzji ówczesnych władz budynek stał się w 1954 r. własnością Skarbu Państwa na wniosek Kwatermistrzostwa WUBP w Gdańsku, na podstawie dekretu z 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych do realizacji narodowych planów gospodarczych.
Minister infrastruktury, do którego kurator reaktywowanej w 2003 r. spółki zwrócił się o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowych, nie dopatrzył się rażącego naruszenia prawa w braku związku pomiędzy planami gospodarczymi a działalnością urzędów bezpieczeństwa publicznego oraz w zastosowanej procedurze wywłaszczeniowej. Być może na jego decyzję wpłynął fakt, że dawny budynek Bergtransu zajmuje obecnie Komenda Miejska Policji w Gdyni.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki. On również nie stwierdził nieprawidłowości w zastosowaniu wspomnianego dekretu i skoncentrował się na procedurze.