Reklama
Rozwiń

Orzeczenia wywłaszczeniowe do unieważnienia

Skarb Państwa i samorząd nie mogą wywodzić praw do nieruchomości z wywłaszczenia dla aparatu bezpieczeństwa

Aktualizacja: 21.11.2007 12:02 Publikacja: 21.11.2007 10:28

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej Towarzystwa Żeglugowego Bergtrans (sygn. I OSK 1532/06).

Na potrzeby aparatu bezpieczeństwa publicznego zabrano pod różnymi pretekstami, głównie w latach 50., wiele nieruchomości. Wyrok NSA stwarza szansę, że znów ich posiadaczami będą prawowici właściciele.

Reprezentacyjny gmach w centrum Gdyni należał do norweskiej spółki Bergtrans. Na mocy decyzji ówczesnych władz budynek stał się w 1954 r. własnością Skarbu Państwa na wniosek Kwatermistrzostwa WUBP w Gdańsku, na podstawie dekretu z 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych do realizacji narodowych planów gospodarczych.

Minister infrastruktury, do którego kurator reaktywowanej w 2003 r. spółki zwrócił się o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowych, nie dopatrzył się rażącego naruszenia prawa w braku związku pomiędzy planami gospodarczymi a działalnością urzędów bezpieczeństwa publicznego oraz w zastosowanej procedurze wywłaszczeniowej. Być może na jego decyzję wpłynął fakt, że dawny budynek Bergtransu zajmuje obecnie Komenda Miejska Policji w Gdyni.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki. On również nie stwierdził nieprawidłowości w zastosowaniu wspomnianego dekretu i skoncentrował się na procedurze.

W sposób radykalny zmienił to dopiero NSA, uchylając – w wyniku skargi kasacyjnej Bergtransu – zarówno wyrok WSA, jak i obie decyzje ministra. Sprawa wraca więc do ministra, który na podstawie wyroku NSA musi od nowa rozpoznać wniosek spółki o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowych. Uzasadniając wyrok, sędzia Barbara Adamiak powiedziała, że celem aparatu bezpieczeństwa nie była realizacja planów społeczno-gospodarczych, lecz ochrona ustroju i walka z wszelką wymierzoną przeciwko niemu działalnością.

Orzeczenia wywłaszczeniowe z 1954 r. rażąco naruszały art. 1 dekretu z 1949 r. Skarb Państwa i samorząd nie mogą z nich wywodzić swoich praw do zabranej nieruchomości.

Skoro ustawa o kombatantach odbiera uprawnienia poszczególnym byłym pracownikom aparatu bezpieczeństwa publicznego, to nie można stosować innych reguł sprawiedliwości do Skarbu Państwa.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono