Dzika sprzedaż tysięcy lokali zakładowych ostatecznie zakończyła się 7 lutego 2001 r. Tego dnia weszła w życie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133566]ustawa z 15 grudnia 2000 r.[/mail] Jej tytuł to: o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (dalej: ustawa). Wiele państwowych firm i instytucji ma jednak w tej mierze własne przepisy, należą do nich m.in. PKP, wojsko, Lasy Państwowe.
[b]Uwaga! Ustawę stosuje się tylko do spółek Skarbu Państwa, w których spółka jest podmiotem dominującym.[/b]
[srodtytul]Wysokie bonifikaty[/srodtytul]
Najemca nie może sam wystąpić do przedsiębiorstwa lub spółki z wnioskiem o wykup. Musi cierpliwie czekać, aż właściciel lokalu sam zdecyduje się na sprzedaż. Jeżeli podejmie taką decyzję, to ma obowiązek zaproponować nabycie lokalu osobie, którą ustawa zalicza do uprawnionych (patrz ramka). W przeciwnym razie umowa sprzedaży będzie nieważna.
Mieszkania sprzedawane są ze sporą bonifikatą, cenę takiego lokalu pomniejsza się o 6 proc. za każdy rok pracy osoby uprawnionej, jak również 3 proc. za każdy rok najmu tego mieszkania.