Deweloperzy przyprowadzają do banków nowych klientów, co jest dla nich źródłem dodatkowych dochodów. Korzyści są więc obopólne. Bank oszczędza przy tym czas potrzebny na analizę kredytową, gdyż ma stały dostęp do dokumentów inwestycji. Nie musi więc ich sprawdzać przy każdym nowym wniosku. – Taka współpraca jest również korzystna dla klientów, ponieważ nie muszą przekazywać dokumentacji dotyczącej nieruchomości, a czas na uzyskanie kredytu jest o tę analizę krótszy. Dodatkowo deweloper może stale monitorować postęp procesu kredytowego i przyczyny ewentualnego opóźnienia w wypłacie – opowiada Aleksandra Łukasiewicz, dyrektor ds. produktów bankowych i członek zarządu w Open Finance.
Często też w takich sytuacjach cena kredytu jest niższa niż standardowa. – Można podać przykłady takich transakcji o wyraźnie obniżonej prowizji lub marży – mówi Łukasiewicz. – Zawsze można jednak te preferencyjne stawki negocjować indywidualnie w banku.
Jak zauważa, zaniepokoić nas powinna natomiast odmowa dewelopera wydania dokumentów wymaganych przez inny bank niż współpracujący czy też wyjaśnienia wątpliwości na ich temat. – Taka odmowa bywa poparta argumentem, że bank współpracujący nie wymaga danej informacji. Pomimo to klient ma prawo znać dokładny status prawny inwestycji i lepiej nie kupować przysłowiowego kota w worku na podstawie takich zapewnień – mówi Łukasiewicz.
Zdarza się również, że specjalna oferta pochodzi od banku kredytującego dewelopera i ogranicza on konkurencję innych banków poprzez brak zgody na bezciężarowe wyodrębnienia lokali, co oznacza, że w założonych dla tych mieszkań księgach wieczystych figuruje bank jako wierzyciel dewelopera. – Jeśli taka oferta może rzeczywiście być naprawdę atrakcyjna cenowo, to problem pojawia się w sytuacji, kiedy dana osoba nie spełnia wymagań kredytowych tego banku lub chce skorzystać z finansowania w innej walucie niż tam dostępne – mówi Łukasiewicz. – Dyskusyjne jest również samo ograniczenie swobody wyboru klienta.
Aby uniknąć tego zarzutu, a zarazem zachować możliwość zaoferowania klientowi pakietu mieszkania wraz z opcją kredytowania i utrzymania kontroli nad postępem uzyskiwania kredytu, część deweloperów decyduje się na współpracę z doradcami finansowymi.