Firmy chcące rozpocząć albo poszerzyć działalność są kuszone przez specjalne strefy ekonomiczne (SSE), które są wyznaczane we wszystkich częściach Polski. Inwestor decydujący się na ulokowanie w nich swojego kapitału może liczyć nie tylko na preferencyjne ceny gruntów i zwolnienia z podatków, ale również przychylność gminy. Ta zyskuje bowiem nowe miejsca pracy.
Warunki inwestowania na tych terenach reguluje ustawa o SSE. Konieczny jest wkład do zainwestowania – w większości przypadków to minimum 100 tys. euro. W pozwoleniu na działalność w strefach zazwyczaj określany jest także poziom zatrudnienia, który musi osiągnąć inwestor.
Krakowską SSE zarządza Krakowski Park Technologiczny (KPT). W imieniu ministra gospodarki wydaje inwestorom zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, której łączna powierzchnia to 416 ha. Oferta KPT to zarówno tereny inwestycyjne typu greenfield, jak i przestrzeń biurowa do wynajęcia.
– Podjęcie inwestycji na terenie objętym strefą upoważnia przedsiębiorców do korzystania z pakietu pomocy publicznej, w tym w szczególności do częściowych zwolnień z płacenia podatku dochodowego – podkreśla Magda Groblicka z krakowskiego urzędu miasta. Co zrobić, aby rozpocząć tutaj inwestycję? Pierwszym krokiem jest złożenie listu intencyjnego z ogólnym zarysem projektu inwestycyjnego. Następnie trzeba przystąpić do negocjacji dotyczących nabycia lub dzierżawy działki. Konieczne jest także przygotowanie oferty inwestycyjnej w formie biznesplanu. Wówczas przystępuje się do negocjacji lub przetargu ogłoszonego przez KPT w celu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Ostatnim etapem jest zakup bądź dzierżawa nieruchomości oraz uzyskanie pozwolenia na budowę i realizacja projektu inwestycyjnego.
Tutaj na przedsiębiorców czekają cztery strefy: Legnicka, Kamiennogórska, Tarnobrzeska i Wałbrzyska. Każda na terenie całego województwa ma mniejsze podstrefy. Ponadto na terenie Dolnego Śląska są liczne strefy aktywności gospodarczej, na których władze lokalne tworzą sprzyjający klimat biznesowy, oferując np. zwolnienie z podatku od nieruchomości. Takie strefy znajdują się także na terenie Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej.