Od stycznia dwa razy zwiększył się koszt zakupu materiałów. Najwięcej podwyżek było w lutym – wzrosły ceny betonu, płyt styropianowych, materiałów z drewna, płyt gipsowo-kartonowych oraz tynków. W kwietniu była kolejna podwyżka cen – prętów zbrojeniowych stropu i wieńca oraz płyt gipsowo-kartonowych. Podrożały też drzwi. W czerwcu koszt zakupu materiałów zaczął spadać. Tańsze były pustaki, cegła dziurawka oraz płyta gipsowo-kartonowa. Zdrożały natomiast materiały izolacyjne, pręty zbrojeniowe stropu i wieńca oraz drewno. W sierpniu w stosunku do lipca wzrosły ceny materiałów izolacyjnych, a spadły materiałów budulcowych, np. cegły dziurawki, pustaków ceramicznych czy dachówki.
– Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych we wrześniu były o 20 – 30 proc. wyższe niż przed rokiem, a zarazem o 15 – 20 proc. wyższe niż w sierpniu – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB. – Po wakacjach nastąpiło ożywienie popytu.
[ramka][srodtytul]Koszty materiałów[/srodtytul]
Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.