Po drugie określono minimalne wymaganie dotyczące projektowania instalacji wody ciepłej użytkowej w budynkach. Załącznik nr 2 do rozporządzenia z 6 listopada 2008 r. określa warunki, jakie musi spełniać izolacja cieplna przewodów cyrkulacyjnych, by straty ciepła na przesyle ciepłej wody użytkowej i we wspomnianych przewodach były utrzymane na racjonalnie niskim poziomie. W oparciu o ustalone wymagania będzie możliwe oszacowanie zapotrzebowania na energię używaną do podgrzania ciepłej wody użytkowej, a w konsekwencji wyznaczenie zintegrowanej charakterystyki energetycznej. Na podstawie natomiast tej charakterystyki sporządzane jest świadectwo energetyczne. Podobne zmiany wprowadzone zostały do przepisów dotyczących wodnej instalacji ogrzewczej, nakazując utrzymywanie na racjonalnie niskim poziomie straty ciepła na przewodach zasilających i powrotnych instalacji wodnej centralnego ogrzewania oraz na przewodach ogrzewania powietrznego, których izolacja cieplna musi spełniać wymagania wskazane w załączniku nr 2 przedmiotowego rozporządzenia.
[srodtytul]Odpowiednia wentylacja i oświetlenie[/srodtytul]
Po trzecie wprowadzono obowiązek montażu urządzeń nawiewnych w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych, w przypadku gdy w pomieszczeniach stosowane są innego rodzaju wentylacje niż mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna (np. wentylacja grawitacyjna). W ten sposób ma zostać zapewniony dopływ powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych. Ma to zapobiec zawilgoceniu budynków, które następuje obecnie dosyć często w wyniku niewykorzystywania tzw. mikroszczelin w oknach i drzwiach w celu wietrzenia pomieszczeń.
Po czwarte w rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. określono maksymalną wartość mocy jednostkowej oświetlenia w budynkach użyteczności publicznej. Określono także zasady projektowania w tych budynkach instalacji oświetleniowych. Stosowanie tych zasad ma doprowadzić do ograniczenia zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności budynków. Zasady te pozwalają również na określenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia. Ustalenie tego zużycia jest konieczne dla wypełnienia standardów świadectwa charakterystyki energetycznej.
Po piąte wprowadzono przepisy mające na celu stosowanie ograniczeń konstrukcyjnych minimalizujących przegrzewanie budynków w okresie letnim. Załącznik nr 2 do rozporządzenia zmieniającego przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazuje wymagania w tym zakresie dotyczące okien oraz innych przegród przeszklonych i przezroczystych. Ponadto projektowanie i wykonanie budynków i ich instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia wbudowanego, ma prowadzić do tego, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.
Na koniec omawiania najistotniejszych zmian wprowadzonych na podstawie omawianego rozporządzenia należy także wskazać, iż w załączniku nr 2 w porównaniu do jego dotychczasowego brzmienia doprecyzowano wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej podłóg. Zdefiniowano warunki ograniczenia promieniowania słonecznego przez okna, przegrody szklane i przezroczyste. Zaostrzono wymagania dotyczące szczelności przegród okiennych i drzwiowych na przenikanie powietrza, eliminując jego ograniczony i niekontrolowany ruch przez nieszczelności w tych przegrodach. Wprowadzając regulowany dopływ powietrza do pomieszczeń, umożliwiono ocenę energetyczną budynków w celu obliczania charakterystyki energetycznej oraz wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej.