Choć na koniec 2008 roku większość menedżerów warszawskich hoteli potwierdziła, że ogólnoświatowa recesja gospodarcza niekorzystnie wpłynęła na obroty, to i tak nie na taką skalę jak w Europie Zachodniej - wynika z sondażu firmy Colliers International (CI).
Kryzys nie wystraszył też na razie deweloperów. Analitycy nie przewidują spowolnienia rozwoju nowych projektów hotelowych w nadchodzących pięciu latach.
- Trzeba pamiętać, że w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada tylko 20 pokoi, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten wynosi 200 pokoi na 10 tys. mieszkańców. Widzimy dobre perspektywy dla dwu-, trzy-, czterogwiazdkowych hoteli w większości regionów kraju oraz w dużych i średnich miastach. Silnym bodźcem do rozwoju będą fundusze infrastrukturalne Unii Europejskiej - twierdzą analitycy CI. - Doświadczenie pokazuje, że sektor hotelowy sukcesywnie rośnie, Jeśli dostępne są efektywne systemy komunikacji, takie jak sieć drogowa, kolejowa, lotnicza. Wejście Polski do strefy Schengen było kamieniem milowym dla kraju, pozytywnie wpływającym na wzrost liczby turystów i inwestycji, dzięki czemu w nadchodzących latach będzie możliwy szybszy rozwój sektora hotelowego.
W ciągu dwóch lat przybędzie w Polsce ok. 3 tys. nowych pokoi hotelowych. W 2008 roku powstało ich 1134. Jak wygląda rynek hotelowy w głównych miastach Polski?
[b]Warszawa[/b]