[i][b]Różnica między remontem a konserwacją jest łatwa do zrozumienia. Trochę mniej przejrzysta jest różnica między remontem i modernizacją, gdy np. przy okazji ocieplania budynku (termomodernizacja) robi się także remont. Czy na potrzeby tego typu działań powinny być tworzone oddzielne fundusze, np. remontowy, modernizacyjny i konserwacyjny? Czy ocieplenie i termomodernizacja to jest to samo? Czy wymiana windy, to remont, modernizacja czy konserwacja?[/b][/i]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Janusz Gdański, ekspert Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami[/b]
Remont jest zdefiniowany w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawie budowlanym[/link] (art. 3 punkt 8) jako wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. To odróżnia remont od innych bliskich pojęć – modernizacji, rozbudowy, przebudowy czy nadbudowy. Bieżąca konserwacja, czyli zabezpieczenie przed dekapitalizacją, nie jest w myśl prawa budowlanego remontem. Modernizacja to unowocześnienie obiektu budowlanego podnoszące jego wartość użytkową, np. wyposażenie budynku w sieć internetową, zmiana systemu ogrzewania etc. Szczególnym przypadkiem modernizacji jest termomodernizacja, czyli ocieplenie zwiększające wartość użytkową budynku przez ograniczenie ubytków ciepła z jednoczesną poprawą walorów estetycznych budynku.
Remontem jest wymiana windy, natomiast montaż windy w budynku, w którym windy nie było, to modernizacja. Oczywiście winda powinna być poddawana systematycznej konserwacji.