[b]Rz: Na czym polega badanie działki, na której chcemy budować dom, pod kątem wcześniejszego wykorzystania terenu zgodnie z przepisami ochrony środowiska? O co zadbać przed transakcją?[/b]
[b]Ewa Rutkowska-Subocz[/b]: Trzeba sprawdzić, kto był poprzednim właścicielem gruntu, który zamierzamy kupić, a także, w jakim celu teren ten był uprzednio wykorzystywany. Szczególnie należy zwrócić uwagę na to, czy na działce mogła być prowadzona działalność, której skutkiem byłoby zanieczyszczenie powierzchni ziemi, w tym gleby, wód powierzchniowych lub podziemnych.
W celu uzyskania takich informacji należy przede wszystkim przeanalizować wypis z księgi wieczystej i ustalić tożsamość poprzednich właścicieli danej działki. Można nawiązać z nimi kontakt i próbować uzyskać informację, czy na działce była prowadzona jakakolwiek działalność zagrażająca środowisku. Nie bez znaczenia może okazać się badanie dostępnych źródeł informacji w urzędach lub lokalnych organach ochrony środowiska. Warto również dyskretnie rozpytać sąsiadów o to, co na tym obszarze było wcześniej.
Aby jednak uzyskać stuprocentową pewność co do stanu terenu, warto przeprowadzić badania chemiczne gruntu oraz badania wód. Mogą się one okazać konieczne, zwłaszcza gdy wystąpi podejrzenie szkody w środowisku, np. gdy do wiadomości kupującego dotrze informacja o tym, że działka była wcześniej używana pod stację benzynową.
Jeżeli się okaże, że powierzchnia ziemi lub wody podziemne są zanieczyszczone, to trzeba ustalić, kiedy dokładnie zanieczyszczenie nastąpiło lub kiedy ustała działalność, której skutkiem ono było, np. kiedy zakończono eksploatację zbiorników paliwowych, z których mogły wyciekać do gleby zanieczyszczenia.