Atrakcyjne zasady wykupu mieszkań lokatorskich i własnościowych obowiązują od ponad dwóch lat. Dzięki nim wiele osób stało się właścicielami nawet za kilkanaście złotych. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Infrastruktury spółdzielnie dysponują ok. 4 mln mieszkań. Prawie 900 tys. zostało przewłaszczonych, a 200 tys. wniosków czeka jeszcze na realizację.
[b]W grudniu 2008 r. Trybunał Konstytucyjny uznał uregulowania w sprawie przekształceń za niekonstytucyjne (P 16/08)[/b]. Utratę ich ważności odroczył jednak do końca 2009 r., żeby spółdzielnie miały czas na dokończenie przewłaszczeń na obecnych zasadach, a ustawodawca zdążył przygotować nowe. Niestety, parlament niespecjalnie się tym nie przejął.
[srodtytul]Parlament zaspał?[/srodtytul]
Projekt zmian do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych już jest. Przygotował go rząd i na początku września przekazał Sejmowi. Posłowie zaś dopiero na wczoraj zaplanowali pierwsze jego czytanie w Komisji Infrastruktury. Potem jednak je odwołali. Następne posiedzenie Sejmu rozpocznie się 18 listopada. [b]Nie ma już więc praktycznie szans na to, żeby prace nad projektem zakończyć w grudniu. [/b] – Po nowym roku spółdzielnie wstrzymają przekształcenia – mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (PSM).
[srodtytul]Zdążyć z końcem roku[/srodtytul]