Ile trzeba czekać na klienta

Sprzedaż używanego mieszkania zajmowała w dużym mieście w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętnie 114 dni – wynika z analiz Home Broker

Publikacja: 12.04.2010 01:28

Czas sprzedaży mieszkań

Czas sprzedaży mieszkań

Foto: Rzeczpospolita

>> Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres wyłącznie do podpisania umowy przedwstępnej, czas potrzebny do sprzedaży lokalu skraca się do 72 dni. W uproszczeniu można więc przyjąć, że różnica – czyli 42 dni – to średni czas pozyskiwania finansowania, czyli ubiegania się o kredyt hipoteczny bądź spieniężenia innego majątku (np. sprzedaż innej nieruchomości, papierów wartościowych, upłynnienie lokat) – twierdzą analitycy Home Broker (HB).

>> Najszybciej – według nich – mieszkania sprzedają się w Trójmieście. Cały proces trwa tu przeciętnie 110 dni. Może to wynikać z relatywnie niskiej wartości mieszkań, które znalazły nabywców w ostatnich 12 miesiącach (średnia cena 271 tys. zł).

>> Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa z wynikiem o półtora dnia gorszym. W stolicy najszybciej jednak dochodzi do podpisania umów przedwstępnych – potrzeba na to przeciętnie 56 dni od wprowadzenia oferty do sprzedaży.

>> – Pamiętajmy przy tym, że krótki proces sprzedaży nieruchomości w Warszawie połączony jest z wysoką przeciętną ceną mieszkań (400 tys. zł na rynku wtórnym). Może to świadczyć o relatywnie większym ożywieniu na rynku mieszkaniowym w stolicy niż w innych miastach, a także większej dostępności kredytów mieszkaniowych – wyjaśniają Katarzyna Siwek i Bartosz Turek.

>> Najdłużej wśród największych miast sprzedaż mieszkań trwa w Poznaniu – 142 dni. Dlaczego? – Obserwujemy przeciągające się formalności związane z kredytowaniem zakupu. Ponadto w Poznaniu ciągle mamy do czynienia z atmosferą wyczekiwania wśród kupujących. Nabywcy, nawet jeśli upatrzą sobie jakąś nieruchomość, wstrzymują się z zakupem, mając nadzieję na lepszą ofertę – informuje Łukasz Gralak, doradca Home Broker z Poznania.

>> Czas potrzebny do sfinalizowania transakcji sprzedaży mieszkania w przedziale cenowym 100 – 499,9 tys. zł wynosi – według HB – trzy – cztery miesiące.

>> Najdłużej na nabywcę czekają najdroższe lokale (o wartości ponad 0,5 mln zł). Na podpisanie umowy przedwstępnej trzeba czekać średnio 107 dni, a finalnej – 196 dni, czyli ponad pół roku.

Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Nieruchomości
Najlepiej wynagradzani prezesi spółek deweloperskich w 2024 r.
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku