Wynika tak z [link=http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/69E332A6]odpowiedzi Ministerstwa Finansów[/link] na [link=http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/59267E17]interpelację poselską nr 6267[/link] dotyczącą naliczania VAT od prac remontowych i konserwacyjnych prowadzonych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
Posłanka Bożena Sławiak zauważyła, że wolne od VAT, zgodnie z załącznikiem nr 4 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług[/link], są usługi związane z kulturą. Zapytała, czy dotyczy to także prac remontowych i konserwatorskich w zabytkowych budynkach oraz czy istnieje szczegółowa regulacja prawna w tym zakresie.
Minister powołał się w odpowiedzi na zasady Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przypomniał, że w zakresie grupowania PKWiU 92.52.12-00.00: „Usługi ochrony zabytków”, mieszczą się usługi:
1) konserwacji oraz rekonstrukcji zniszczonych dzieł sztuki (obrazów, mebli i innych elementów stolarki artystycznej, rzeźb itp.),
2) konserwacji miejsc i budynków zabytkowych i historycznych architektury murowanej lub drewnianej (z wyjątkiem prac budowlanych).