[i][b]Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej we Wrocławiu. Obecny licencjonowany zarządca, z którym wspólnota ma podpisaną umowę o wykonywanie szeregu czynności zarządzania nieruchomością wspólną, przekazuje właścicielom pisma, rozliczenia, zaliczki, na których przystawione jest jego faksymile. Czy takie dokumenty posiadają jakąkolwiek moc prawną? Czy na ich podstawie wspólnota może egzekwować należności w sądzie? Czy dla właściciela taki dokument (rozliczenie) może być dowodem w sądzie?
Czy dokumenty pochodzące od wspólnoty nie powinny być podpisane przez osoby ustawowo ją reprezentujące (zarząd)? Jaka jest różnica w złożeniu podpisu własnoręcznie i przystawieniu pieczątki-faksymile? Który podpis jest prawomocny?[/b][/i]
[b]- P.P.[/b]
Faksymile, czyli pieczęć odtwarzająca podpis własnoręczny, nie powinna być używana tam, gdzie dla ważności czynności prawnej zastrzeżona jest forma pisemna (art. 73 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Nie znaczy to, że sam dokument potwierdzający dokonanie czynności, musi być pisany odręcznie. Dla zachowania formy pisemnej wystarczy własnoręczny podpis pod drukowanym dokumentem. Dokument z faksymile pozwala uznać, że czynność prawna została dokonana w formie ustnej, a jej treść jedynie odzwierciedlono na piśmie.
[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489] Ustawa o własności lokali[/link] narzuca członkom wspólnoty szczególną formę dokonania czynności prawnej tylko w kilku przypadkach: