Rada zajęła się sprawą po wielokrotnych protestach mieszkańców, którzy protestowali przeciwko podwyżkom w wysokości kilkuset procent.
Stanowisko, które przyjęli samorządowcy, skierowane jest do burmistrzów, bo to w dzielnicach pobierane są opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.
– Zalecamy zmniejszenie dolegliwości tych opłat, ale możemy poruszać się tylko w granicach obowiązujących ustaw – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Zofia Trębicka (PO).
[b]Radni proponują, by na wnioski mieszkańców burmistrzowie godzili się na opłaty za grunt w ratach oraz na przesunięcie terminu płatności z końca pierwszego kwartału na koniec trzeciego.[/b]
– Namawiamy też burmistrzów, by nie przedłużali procedur przy odwoływaniu się od wysokości opłat i zawierali ugody na niższy czynsz przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym – mówi Trębicka. Dodaje, że wszystkie udogodnienia powinny dotyczyć zarówno prywatnych osób, jak i spółdzielni mieszkaniowych. Choć w przypadku tych ostatnich procedura jest skomplikowana.