Jak negocjować z bankiem wysokość marży kredytu?

Publikacja: 26.07.2010 02:06

Jak negocjować z bankiem wysokość marży kredytu?

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

[b]Jakie argumenty mogą być ważne dla banku, gdy będę chciał negocjować marżę kredytu. Chcę pożyczyć 300 tys. zł na 20 – 30 lat, na budowę domu, a waluta kredytu jest dla mnie bez znaczenia. Jak skutecznie coś wynegocjować w banku?

Artur [/b]

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Odpowiada Arkadiusz Rembowski, [i]Money Expert[/i][/b]

– Przede wszystkim należy przygotować się na propozycję zakupu dodatkowych produktów, która z pewnością padnie. Gdy podejmiemy temat odstępstwa cenowego, wpływ na decyzję banku o obniżeniu marży mogą ponadto mieć: poziom zarobków kredytobiorcy i wykonywany zawód. Osoby pełniące funkcje zaufania publicznego, jak: lekarze, adwokaci, sędziowie mogą szczególnie liczyć na przychylne potraktowanie w niektórych bankach.

Niezależnie jednak od zawodu, który wykonujemy, dla banku najważniejszym argumentem jest wyrażenie chęci zakupu dodatkowych produktów z oferty. Zdarza się nawet, że bank jest przygotowany na wariant negocjacyjny i jeśli klient wyraża zainteresowanie marżą niższą od standardowej, przedstawia mu gotową ofertę kredytu połączonego z innym produktem. W szczególności może być to:

– kredyt z kontem osobistym i deklaracją miesięcznych wpływów;

– kredyt i karta kredytowa;

– kredyt i ubezpieczenia, a szczególnie od utraty pracy lub na życie;

– kredyt z inwestycją – tutaj argumentem może być deklaracja wpłaty posiadanych oszczędności na lokaty bankowe lub nabycie innych produktów inwestycyjnych z oferty banku. Mogą to być np. programy regularnego oszczędzania, które są wprowadzone do ofert banków w porozumieniu z takimi ubezpieczycielami.

Oczywiście argumentem za obniżeniem marży jest także deklaracja zaangażowania wkładu własnego. W przypadku kredytów budowlanych działka budowlana, jest przyjmowana do obliczenia udziału środków własnych. Udział własny klienta, który stanowi argument do negocjacji cenowych, wynosi od 40 proc. w górę.

Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Nieruchomości
Najlepiej wynagradzani prezesi spółek deweloperskich w 2024 r.
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku