— Można więc mówić o tym, że ceny ziemi rolnej uległy stabilizacji - komentuje Michał Koczalski z biura prasowego ANR.
Cena gruntów za drugi kwartał 2010 roku została określona na podstawie prawie 3 tys. umów. W w tym okresie ANR sprzedała ponad 20 tys. ha gruntów - o prawie 1,3 tys. hektarów mniej niż rok wcześniej. Najwyższe ceny uzyskano w województwach: śląskim — 22,9 tys. zł za hektar, kujawsko-pomorskim — 21,7 tys. zł/ha, wielkopolskim i łódzkim — 19,8 tys. zł/ha. Najniższe w województwach: świętokrzyskim — 9,3 tys. zł/ha oraz podkarpackim i lubuskim —11,1 tys. zł/ha.
Rolnicy najwięcej płacą za gospodarstwa o obszarze 300 ha i więcej. W przypadku takich gruntów średnia cena wynosi18,7 tys. zł za hektar. Podobne ceny osiągają najmniejsze nieruchomości (do 1 ha).
Wzrost cen gruntów rolnych w ostatnich latach spowodował, że ich poziom w Polsce zbliża się do cen w krajach Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec i Francji.
W zasobie ANR znajduje się ok. 2,18 mln ha ziemi, z których blisko 1,65 mln ha jest dzierżawione. Do rozdysponowania pozostaje 312 tys. ha. Największą powierzchnię gruntów do rozdysponowania mają oddziały terenowe ANR we Wrocławiu, Szczecinie i Olsztynie, najmniejszą – w Bydgoszczy oraz filie w Pile i Łodzi.