[b] [i]Zamierzam podarować synowi kawalerkę ze spółdzielczym prawem własności. Czy mogę to zrobić na podstawie spisanej umowy czy należy dokonać tego u notariusza? [/i][/b]
- B.J.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym (art. 244 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]), które uprawnia posiadacza do korzystania z lokalu oraz rozporządzania swoim prawem, np. wynajmowania lokalu bez zgody spółdzielni. Można też prawo takie sprzedać lub darować, lecz potrzebna jest do tego umowa między uprawnionym a nabywcą oraz - jeżeli prawo to jest ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi (art. 245[sup]1[/sup]kc). Szczegółowe zasady zbywania (np. poprzez darowiznę) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu są określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] (dalej u.s.p.), w art. 17[sup]1[/sup]-17[sup]19[/sup].
Zgodnie z art. 17[sup]2[/sup] ust. 4 u.s.p. umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Bez zachowania tej szczególnej formy umowa darowizny będzie nieważna. Wypis aktu notarialnego musi być niezwłocznie przekazany do spółdzielni, która jest właścicielem całego budynku. Warto wiedzieć, że nie można podarować samego wkładu budowlanego, gdyż w świetle art. 17[sup]2[/sup] ust. 3 u.s.p. zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany i dopóki prawo to nie wygaśnie, zbycie samego wkładu jest nieważne.
Z przepisów prawa wynika zatem, że w celu dokonania darowizny czytelniczka musi udać się wraz z synem do notariusza po to, by spisać umowę, w której znajdą się oświadczenia woli: czytelniczki – o zobowiązaniu się do bezpłatnego przeniesienia przysługującego jej prawa do lokalu, oraz jej syna – o przyjęciu darowizny. Czytelniczka powinna zabrać ze sobą dokumenty świadczące o posiadanym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Oboje z synem muszą być też przygotowani na poniesienie kosztów sporządzenia aktu notarialnego darowizny. Będą one zależeć m.in. od wartości prawa do lokalu oraz od tego, czy lokal ma założoną księgę wieczystą czy nie ([b]oblicz naszym [link=http://www.rp.pl/narzedzia/calc_nieruchomosci.jsp]kalkulatorem notarialnym[/link], ile pobierze notariusz za sporządzenie aktu darowizny[/b])