Jak rozliczyć fakturę po śmierci nabywcy lokalu

Korekta wystawiona na spadkobiercę wystarczy, by uregulować zwrot zaliczki, gdy zakup mieszkania nie dojdzie do skutku po zgonie kupującego

Publikacja: 08.01.2011 03:48

O tym, że stosowanie art. 29 ust. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług [/link]może sprawiać kłopoty, przekonał się ostatnio jeden z deweloperów, który przyjął zaliczkę na mieszkanie, a nabywca zmarł po jej wpłaceniu. Spadkobiercy nie chcieli jednak tego lokalu i postanowili wycofać pieniądze. I pojawił się problem: na kogo powinna być wystawiona korekta (na nieżyjącego nabywcę czy na jego spadkobierców) i kto powinien potwierdzić jej otrzymanie?

[srodtytul]Liczy się podpisujący umowę...[/srodtytul]

Ustawa uzależnia prawo podatnika do skorygowania swojego wcześniejszego rozliczenia z fiskusem od uzyskania potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi.

Chodzi o prawidłowość rozliczenia firm, które funkcjonują w systemie zaliczek przy sprzedaży towarów o znacznej wartości, na których odbiór nabywcy z reguły muszą poczekać. Dotyczy to np. sprzedaży mieszkań czy samochodów.

– To kolejny dowód na to, jak bardzo absurdalny jest art. 29 ust. 4a ustawy o VAT – uważa Joanna Rudzka, doradca podatkowy, kierująca zespołem podatku VAT w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Ponieważ, jak twierdzi, zgodnie z prawem, korekta powinna być wystawiona na nieżyjącego nabywcę i przez niego podpisana.

– Z perspektywy poprawności rozliczenia obojętne powinno być to, czy korekta faktury wystawiona została na nabywcę, ale podpisana przez spadkobierców, czy może wystawiona została na spadkobierców i przez nich też podpisana, a może nawet rozliczona w momencie wystawienia (bez konieczności potwierdzania odbioru) – podkreśla Joanna Rudzka.

[srodtytul]…i jego następca prawny[/srodtytul]

Innego zdania jest Tomasz Michalik, partner w spółce MDDP. – Zapłata zaliczki jedynie przyspiesza powstanie obowiązku podatkowego w związku z przyszłą sprzedażą rzeczy. Skoro więc do sprzedaży zgodnie z porozumieniem stron nie dojdzie i zaliczka zostanie zwrócona, to w istocie nigdy nie wystąpi czynność opodatkowana VAT. Skoro deweloper wystawił fakturę na zaliczkę, to jej skutki może cofnąć jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej. Należy ją, jak wynika zarówno z ustawy, jak i zdrowego rozsądku, wystawić na następcę prawnego, w tym wypadku na spadkobiercę – podkreśla. I dodaje: – Na potrzeby dowodowe warto zaznaczyć, że jej adresat jest następcą prawnym osoby, na którą wystawiono pierwotną fakturę.

[srodtytul]Nie na nieżyjącego[/srodtytul]

Także Ministerstwo Finansów jest zdania, że faktura VAT nie może być wystawiona na nieżyjącego nabywcę. „Żaden z przepisów o podatku od towarów i usług nie przewiduje możliwości wystawienia faktury VAT dla nieistniejącego podmiotu. Ewentualna korekta podstawy opodatkowania może zatem mieć miejsce na zasadach określonych w art. 29 ust. 4 – 4b ustawy o podatku od towarów i usług (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) z uwzględnieniem konkretnego stanu faktycznego” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytania.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki,

[mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][srodtytul]Zasady korygowania[/srodtytul]

Szczegółowe sposoby wystawiania faktur VAT i faktur korygujących uregulowane zostały w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU z 2008 r. nr 212, poz. 1337 ze zm.)[/link]. [b]Przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur korygujących zostały zawarte w jego § 13 i § 14. [/b]Zgodnie z nimi faktura korygująca powinna zawierać co najmniej numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturze, której ta korygująca dotyczy, kwotę udzielonego rabatu i kwotę zmniejszenia podatku należnego. Co więcej, korektę wystawia się również wówczas, gdy już po wystawieniu faktury podwyższona została cena lub w razie pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. [/ramka]

O tym, że stosowanie art. 29 ust. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług [/link]może sprawiać kłopoty, przekonał się ostatnio jeden z deweloperów, który przyjął zaliczkę na mieszkanie, a nabywca zmarł po jej wpłaceniu. Spadkobiercy nie chcieli jednak tego lokalu i postanowili wycofać pieniądze. I pojawił się problem: na kogo powinna być wystawiona korekta (na nieżyjącego nabywcę czy na jego spadkobierców) i kto powinien potwierdzić jej otrzymanie?

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo